Kot syberyjski leśny, charakter, utrzymanie.

Koty towarzysza człowiekowi od wielu, wielu lat. Człowiek sam „tworzy” różne rasy łącząc koty, by miały pożądane przez niego cechy. Możemy podzielić koty na koty rasowe i tzw. mieszańce. Te drugie posiadają rodziców o różnym pochodzeniu. Często można po ich wyglądzie odgadnąć, od jakich ras pochodzą. Koty rasowe są drogie i cenne dla hodowców. Są rozmnażane pod kontrolą człowieka. Koty mogą być krótkowłose, długowłose oraz bezwłose. Kot syberyjski leśny jest kotem rasowym, pół-długowłosym.

Kot syberyjski leśny ile kosztuje, skąd pochodzi, jego cechy

Koty te pochodzą, jak sama nazwa wskazuje, z Syberii. Ciężkie warunki klimatyczne w Rosji sprawiły, że kot jest odporny i na mrozy i na upały. Wszystko to dzięki sierści, która chroni przed różnymi pogodami. Warto wiedzieć, że jest to rasa naturalna, „ukształtowana przez przyrodę”. Człowiek nie ingerował w tego kota. Choć koty te od dawna były w Rosji kotami domowymi, to do Polski trafiły dopiero około lat 90 XX wieku.

Cena kota z Rosji

Cena kota syberyjskiego leśnego waha się zależnie od hodowców, ale jest to wydatek z rzędu 1500-2000 zł. Bardzo ważne, by kupować kota jedynie od zarejestrowanego hodowcy. Wtedy mamy pewność, że kot jest czystej rasy i jest zdrowy. Nie polecamy kupować od hodowców, których nie możemy sprawdzić. Nigdy nie wiemy, czy zwierzęta nie pochodzą ze związków kazirodczych, czy nie mają wrodzonych chorób.

Charakter kota syberyjskiego

Szykując się na takiego kota w domu, musimy znać jego cechy charakteru. Wszak bardzo ważne jest, by kot był, choć odrobinę dopasowany do nas. Ciężko się później opiekunowi dopasować do pupila. Koty syberyjskie, jak chyba każde koty, są niezależne, charakterne. Lubią się bawić z człowiekiem, ale nie są natrętne i tak samo nie tolerują natrętnego opiekuna. Nie można wymuszać na kocie chęci zabawy. Jak wszystkie mruczki lubią wspinać się na meble i mogą nam je poniszczyć swoimi pazurkami. Przywiązują się do opiekuna i lubią spędzać z nim czas. Koty te nadają się do domu z dzieckiem, jak i mogą żyć z osobą starszą. Wymagają sporej dawki ruchu, dlatego dobrze by było, jeżeli opiekun mógłby go wyprowadzać na spacery.
Jak u wszystkich kotów, tak i u kota syberyjskiego, jest silny instynkt łowiecki. Warto zainwestować w różne zabawki, które dałyby upust temu instynktowi. W sklepach zoologicznych dostępne są różne nakręcane myszki, wędki, ale takich zabawek możemy poszukać również w sklepach z zabawkami dla dzieci.
Koty syberyjskie leśne żyją znacznie krócej niż mieszańce. Gdy mieszańce dożywają nawet ponad 20 lat, to kot syberyjski żyje zaledwie około 12 lat. Mimo wszystko jest to bardzo oddany przyjaciel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *