Koty, choć są uroczymi zwierzętami, trzeba pamiętać, że mogą być nosicielami różnych chorób. Jedną z nich jest toksoplazmozą, którą straszy się ciężarne kobiety. A jak rozpoznać ją u naszego podopiecznego i co powinniśmy zrobić, gdy uważamy, że kto zaraził się ta chorobą?
Najczęstsze choroby o kotów
Gdy kot jest chory, nie powie nam o tym. Naszą uwagę powinno przykuć dziwne zachowanie zwierzaka. Może być wolniejszy niż do tej pory. Również rzadsze mycie się może sugerować, że coś mu dolega. Tak samo częste miauczenie, łzawienie oka, w ogóle każde zachowanie odbiegające od normy powinno przykuć naszą uwagę.
Objawy toksoplazmozy u kota, przyczyny i leczenie
Toksoplazmoza jest chorobą, która spędza sen z powiek wielu opiekunom. Najbardziej boją się jej kobiety w ciąży. Dlatego też kobietom w ciąży zaleca się badanie czy przechodziły już tę chorobę. Jakie są przyczyny tej choroby? Jest to choroba, której winne są pierwotniaki. Są to pasożyty, którym może zarazić się wiele gatunków ptaków i ssaków – również człowiek, a ostatnim ich żywicielem są kotowate. Do zarażenia może dojść poprzez zjedzenie mięsa, w którym bytowały te pierwotniaki. Choroba ta niestety jest niebezpieczna i może skończyć się śmiercią. Jakie są objawy toksoplazmozy u kota? Objawy są zależne od etapu choroby. Koty mogą być osowiałe, nie mieć apetytu, za to mogą chętnie pobierać wodę. Również objawem jest biegunka, ból brzucha oraz gorączka. Kot z dnia na dzień wygląda na słabszego. Również pojawiają się duszności. Kot nie ma szans samemu wyleczyć się z choroby. Gdy zobaczymy te objawy, musimy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Zrobi on badania krwi oraz kału. Leczenie trwa kilka tygodni. Kot może przyjmować lekarstwo w postaci tabletek albo zastrzyków. Druga opcja, choć kosztowniejsza, jest na pewno łatwiejsza w podawaniu kotom.
Częste choroby występujące u kotów
Jedną z najczęstszych chorób u naszych zwierząt są pchły. Kot może zarazić się nimi na spacerze, na balkonie, lub od czworonożnego gościa, który na grzbiecie przyniesie kilka pcheł.
Kolejną zmorą futrzaków (i nie tylko), są kleszcze. Na kleszcze narażone są szczególnie koty wychodzące. Jeżeli do takich zalicza się nasz kot, trzeba go dokładnie oglądać po każdym spacerze. Warto również zastosować środki przeciw kleszczom, jak i przeciw pchłom.
Problemy urologiczne, zapalenie pęcherza moczowego. Jest to bardzo częsta przypadłość u kotów. Po czym rozpoznać? Kot ma problemy z oddawaniem moczu. Z takim zwierzakiem trzeba jak najszybciej udać się na konsultacje do lekarza weterynarii.
Koci katar, również pojawia się u kotów. Objawami kociego kataru są łzawiące oczy, kichanie, wydzieliny z nosa. Występuje również brak apetytu. Lekarz weterynarii, który szybko zobaczy kota, czasem zaleci jedynie podawanie kropli i witamin wzmacniających.