Pies w domu to nie tylko zabawa i przyjaźń, aż po grób. Pies w domu to przede wszystkim obowiązki. I tak jak Ty chodzisz do lekarza, robisz różne badania, tak samo musisz to wykonywać z psem. Sprawdź jakie badania i szczepienia musisz wykonywać z psem.
Pierwsze szczepienia psa
Gdy pojawia się w domu szczeniak, pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza weterynarii już około 3 tygodnia życia. Wtedy pies dostanie pierwszą tabletkę na odrobaczanie. Kolejny raz odrobaczany jest niedługo po tym, bo już w 5 tygodniu życia. Jeżeli chodzi o szczepienia, to musimy je podzielić na dwie części: szczepienia zasadnicze i dodatkowe. Wśród szczepień podstawowych, są szczepienia przeciwko takim chorobom jak nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha oraz wścieklizna. Te szczepienia wykonywane są w różnym czasie i różnymi szczepionkami. Kolejną grupą szczepionek są szczepienia dodatkowe. O tych szczepieniach decyduje lekarz weterynarii. Każe on szczepić psa, kiedy występuje prawdopodobieństwa zarażenia się jakąś chorobą. I do tych chorób zaliczamy: boreliozę, leptospirozę, kaszel kenelowy.
Szczepienia zasadnicze zaczynają się już około 6-9 tygodnia życia psa, szczepimy go wtedy przeciwko nosówce i parwowirozie. Następne szczepienie jest między 9, a 11 tygodniem życia, jest to szczepienie przeciwko chorobie Rubartha, nosówce i parwowirozie. Trzecie szczepienie wypada około 12-14 tygodnia życia, jest to szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha i kaszlu kenelowym. Ostatnie szczepienie w życiu szczeniaka to szczepienie przeciwko wściekliźnie, wykonuje się je w 3-4 miesiącu życia. Co ile szczepić psa na wściekliznę i pozostałe choroby? Do końca nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Tak jak obowiązkowe jest szczepienie na wściekliznę co roku, tak do szczepień dodatkowych musi się odnieść lekarz weterynarii, który prowadzi naszego psa. Pamiętajmy jednak, że szczepienia przypominające trzeba wykonywać u psa po skończeniu roku.
Co ile szczepić psa na wściekliznę i czy jest to obowiązkowe?
Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Wynika to z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2004 nr 69 poz. 625). Artykuł 56 mówi o tym, że psy, które mają skończone 3 miesiące, podlegają obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Ustęp drugi mówi nam o tym, że jesteśmy zobowiązani zaszczepić psa w terminie do 30 dni od ukończenia przez niego 3 miesiąca życia oraz, że kolejne szczepienia należy wykonywać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Po szczepieniu psa dostajemy zaświadczenie oraz wpis do książeczki zdrowia psa, co jest dowodem, że dokonaliśmy obowiązkowego szczepienia naszego pupila.