Wyposażenie klatki świnki morskiej – o czym należy pamiętać?

Zakup jakiegokolwiek zwierzęcia to bardzo poważne przedsięwzięcie. Wymaga od nas odpowiednich przygotowań i zakupu odpowiednich rzeczy, by zapewnić zwierzątku jak najlepsze warunki. To tyczy się każdego zwierzątka, tym bardziej świnki morskiej. Jak wygląda więc wyposażenie klatki świnki morskiej?

Na co patrzeć wybierając jakiekolwiek akcesoria?

Wszystkie akcesoria muszą spełniać kilka warunków, aby być odpowiednie dla świnki morskiej. Są jakość ich wykonania i materiały, jakie zostały użyte w produkcji.
W kwestii jakości powinniśmy wybierać materiały dobrze wykonane, solidne, które nie zniszczą się podczas korzystania. Mogłoby bowiem wtedy dojść do zranienia zwierzęcia.
Druga kwestia to materiały. Najlepiej aby były jak najbardziej naturalne, wytrzymałe i nietoksyczne. Kruchy plastik, toksyczna farba na elementach może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia, które zacznie nieświadomie gryźć dane akcesoria.

Podstawowe wyposażenie klatki świnki morskiej

Każda klatka dla świnki morskiej powinna zawierać kilka podstawowych elementów.
Pierwszym z nich powinien być paśnik. Świnki morskie żywią się głównie suchą karmą i siankiem, dlatego dobrze mieć osobny paśnik do siana. Położenie siana po prostu w klatce może zaowocować tym, że zmiesza się z futerkiem i odchodami. Nie jest to wtedy odpowiednie jedzenie dla świnki. Dlatego najczęściej paśniki powinny być umieszczone wysoko i w taki sposób, by świnka na niego nie wchodziła.
Następna ważna rzecz to poidełko. Najlepsze będą szklane, choć plastikowe otwierane do góry również mogą się sprawdzić. Możliwy również jest zakup po prostu miseczek – najlepiej ceramicznych – jednej na jedzenie, a drugiej na wodę.
Element o którym nie można zapomnieć to wyściółka do klatki. Klasycznie zwykle poleca się trociny, choć obecnie na rynku dostępne są inne rodzaje wyściółki. Najlepiej jest sprawdzić kilka i określić co najlepiej pasuje naszemu zwierzątku i nam.
Ostatnia opcja to miejsce do spania a także ewentualna kryjówka dla świnki. Nie zawsze bowiem zwierzątko będzie chciało się bawić. W takich sytuacjach spokojnie będzie mogło schować się w domu, ewentualnie w tunelu lub innej kryjówce, jaką zapewnimy.
Tu również najczęściej wybiera się drewniany domek. Plastikowe są również dostępne, ale trzeba pamiętać, że zwierzątko może je obgryzać.
Można oczywiście zapewnić mu tunel lub norka wykonana z wysokiej jakości materiałów łatwych do czyszczenia.

Dodatki

Świnki morskie uwielbiają zabawę. Dlatego dobrze gdy świnka ma kilka rzeczy pobudzających do aktywności. Piłeczki, tunele w których może biegać, a nawet hamak – byle nisko zawieszony!
Dzięki temu może się wybiegać i ma co robić, kiedy my zajmujemy się czymś innym i nie możemy się z nią bawić.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *