Ciągnięcie na smyczy to jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych przez opiekunów psów. Zachowanie to może mieć bardzo wiele przyczyn, dlatego oduczenie go – bez uprzedniej obserwacji i rozpoznania powodu – może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Dlaczego pies ciągnie na smyczy? Jak oduczyć go tego zachowania? Sprawdź!
Ciągnięcie na smyczy – możliwe przyczyny
Ciągnięcie na smyczy jest zachowaniem trudnym i frustrującym, a do tego niejednokrotnie niebezpiecznym – szczególnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z dużym psem. Nietrudno wówczas o upadek i uraz. Pies, który zerwie się ze smyczy i pogna na oślep w nieznane, także może wyrządzić sobie poważną krzywdę. Dlaczego psy ciągną na smyczy?
Zachowanie to zawsze i nierozerwalnie związane jest z silnymi emocjami i tak naprawdę to na pracy nad nimi należy się skupić. Pies ciągnie na smyczy, bo np. zobaczył innego psa lub człowieka, z którym chce się przywitać (emocje – radość, ekscytacja), lub dokładnie odwrotnie – bo chce od nich uciec jak najdalej (emocje – strach, niepewność, zdenerwowanie). Pies może ciągnąć na smyczy, chcąc jak najszybciej dotrzeć do miejsca, w którym może się wypróżnić lub w obrębie którego wyczuł interesujący zapach, znalazł smakowity kąsek etc.
Czasem przyczyny ciągnięcia są bardzo prozaiczne, jak np. smycz typu flexi. Pies, aby na niej iść, siłą rzeczy musi ciągnąć (tylko wtedy smycz się rozwija). Nawet gdy zostanie ona zastąpiona zwykłą smyczą, nawyk ciągnięcia może pozostać. Inna przyczyna to za krótka smycz. Pies, chcąc schylić się i coś powąchać lub odejść od opiekuna zaledwie na kilka kroków, musi pociągnąć. Jeśli opiekun podąża za psem, nieświadomie uczy go tego, że ciągnięcie jest opłacalne – „ciągnę i realizuję cel, dochodzę do miejsca/osoby/zapachu”.
Pies może ciągnąć również dlatego, że… opiekun idzie zbyt wolno! Dotyczy to w szczególności psów bardzo aktywnych, potrzebujących ciekawych, energicznych zabaw i spacerów. Musisz uświadomić sobie, że karne chodzenie przy nodze, podczas gdy wszędzie wokoło jest tyle niezwykłych bodźców, to zadanie wyjątkowo trudne dla psa.
Jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy?
Po pierwsze zafunduj pupilowi odpowiednią smycz. Powinna ona mieć minimum 3 metry długości, a najlepiej 5. Pamiętaj o tym, że chodzenie przy nodze powinno odbywać się wyłącznie na określoną komendę i trwać jedynie przez chwilę, np. w czasie przejścia przez drogę lub gdy zauważysz innego psa i chcesz mieć swojego podopiecznego blisko siebie. Poza tego typu sytuacjami spacer powinien polegać na tym, że dajesz psu odrobinę swobody – na długość smyczy. Wówczas nie musi o nią rozpaczliwie walczyć, ciągnąć ze wszystkich sił.
Obserwuj psa, skup się na nim w czasie spaceru. Gdy zauważysz, że zaczyna napinać smycz lub zamierza to zrobić, odwróć jego uwagę. Przywołaj go, aby skupił się na Tobie, zmień kierunek spaceru. Pies szybko nauczy się, że ciągnąc, wcale nie osiągnie celu – wręcz przeciwnie, oddali się od niego. Jeśli borykasz się z problemem ciągnięcia na smyczy, skup się nie tylko na oduczaniu psa tego zachowania, ale przede wszystkim na budowaniu relacji. Poświęć czworonogowi czas, ale niech to będzie czas pożytecznie spędzony, np. na nauce komend i sztuczek. Zabawy i zadania umysłowe pozwolą psu obniżyć poziom napięcia, rozładować nagromadzoną energię, co może przełożyć się na ogólnie spokojniejsze zachowanie, także w czasie spacerów.
Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej i umysłowej oraz o prawidłowej diecie. Ma ona znacznie większy wpływ na zdrowie i samopoczucie psa, niż myślisz! Zadbaj o najwyższej jakości karmę bytową. Jeśli zaś Twój podopieczny zmaga się z określonymi schorzeniami, podawaj mu karmę odpowiadającą jego wymaganiom zdrowotnym, jak np. karmy specjalistyczne SPECIFIC™.
Podejdź do tematu ciągnięcia na smyczy kompleksowo. Wykaż zrozumienie dla psa, który nie czuje się dobrze w tej sytuacji, bo spacer także dla niego nie jest przyjemnością. Postępuj konsekwentnie, a niebawem zobaczysz pierwsze efekty!