Budy bez tajemnic – jaka buda dla psa jest najlepsza?

Kupując psa, który będzie na naszym podwórku od razu powinniśmy pomyśleć o budzie, w której będzie mieszkać. Wydaje się to proste zadanie, bo jest obecnie mnóstwo bud dla psa do kupienia w prawie każdym zoologicznym lub do zamówienia przez internet. Tylko jaka buda dla psa będzie odpowiednia?

Na co zwracać uwagę

Jest kilka podstawowych elementów, na które musisz zwrócić uwagę kupując budę dla psa. Ma to związek ze zdrowiem psa, o które przecież każdy chce dbać jak najlepiej.
Po pierwsze musisz zwrócić uwagę na konstrukcję – czy jest wytrzymała, nie przemoknie podczas burzy, albo dach nie uszkodzi się na przykład pod śniegiem.
Po drugie, czy wielkość jest odpowiednia. Do za małej budy pies nie wejdzie, w za dużej będzie mu zimno, przez dużą wentylację powietrza.
Jeśli chodzi o temperaturę, to również po trzecie trzeba sprawdzić izolację. Powinna chronić przed skrajnymi warunkami pogodowymi i całorocznie zapewniać komfort psu.

Jaka buda dla psa – co mamy do wyboru?

Budy dostępne w różnych sklepach zoologicznych, na stronach internetowych, czy na aukcjach są różne. Dzieli się je według kilku kryteriów i każdy tak wydzielony typ ma swoje wady i zalety, przez co dostosowane są do różnych psów. Oto dokładniejsze omówienie.

Budy ze względu na konstrukcję
Klasyczna buda, czyli można powiedzieć, że najczęściej stosowana konstrukcja. Jej największą zaletą jest cena, gdyż zazwyczaj budy z tego rodzaju wychodzą najtaniej. Nie jest jednak najbardziej praktyczna. Ponieważ jest to prosty prostokąt z daszkiem – najczęściej dwuspadowym – może się wychładzać. Powietrze bowiem bezpośrednio wpada i wypada z niej, co w zimie może być bardzo niezdrowe dla pieska.

Buda z przedsionkiem w tej sytuacji jest o wiele lepsza. Posiada zadaszony taras, który prowadzi do budy. Dzięki temu dodatkowi, powietrze nie ulega tak dużej wentylacji. Jesienią lub zimą trzyma ciepło o wiele lepiej. Za to latem, pies spokojnie może leżeć w przedsionku, pod zadaszeniem i korzystać z przewiewu.

Budy ze względu na tworzywo


Drewniane budy są piękne, lepiej dostosowują się do pogody na zewnątrz – drewno nie nagrzewa się tak w lato, ale za to lepiej trzyma ciepło zimą. Odpowiednio impregnowane są w stanie przetrwać lata. Są również cięższe, więc czy to mocny wiatr, czy sam pies jej nie wywrócą.

Buda z tworzywa sztucznego nie wygląda już tak rustykalnie jak drewniana. Może się bardziej nagrzewać latem, a zimą jest w niej chłodniej. Trzeba również pamiętać, że nie jest tak trwała jak drewniana. Tworzywo sztuczne łatwiej pęka i się niszczy. Jest za to ogólnie tańsze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *