Okres cieczki to niełatwy czas zarówno dla suczki jak i jej opiekuna. Wówczas pupil zachowuje się inaczej, a właściciel musi zadbać o jego komfort oraz bezpieczeństwo. Ile trwa ruja u suki? Odpowiedzi na to pytanie oraz kilka innych znajdziesz w kolejnych akapitach. Zapraszamy do lektury.
Ile trwa ruja u suki? Sprawdź
Cieczka u suczki trwa około 3 tygodnie. Jest to czas, w którym suczka jest gotowa do zapłodnienia. Jej zachowanie jest wówczas inne niż na co dzień, co może sprawiać pewne trudności. Pierwsza cieczka występuje pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia psa. Jeśli do dwóch lat cieczka nie wystąpi, należy udać się z pupilem do lekarza. Taka sytuacja może bowiem świadczyć o nieprawidłowościach, poważnych chorobach. Cieczka występuje co około pół roku. Czasami zdarza się tak, że nie zauważa się charakterystycznych objawów. Niezależnie od tego, czy suczka przechodzi cieczkę bezobjawowo czy towarzyszą temu okresowi typowe objawy, zawsze należy zachować czujność. Zadbanie w tym okresie o bezpieczeństwo i komfort pupila jest priorytetem.
Objawy cieczki
Najbardziej charakterystyczne objawy cieczki u suczki to:
- Obrzęknięty srom,
- Wydzielina wydobywająca się z pochwy,
- Zmiany w zachowaniu – pobudzenie.
Cieczka to niełatwy czas zarówno dla suczki jak i pupila. Warto zadbać o to, aby pies był bezpieczny i poczuł się bardziej komfortowo. Kilka porad dotyczących tego ważnego tematu znajdziesz w kolejnym akapicie.
Zadbaj o suczkę podczas cieczki
Jeśli nie chcesz, aby doszło do zapłodnienia, pilnuj pupila i nie dopuszczaj do kontaktu z psami. Dobrym sposobem jest także sterylizacja zwierzaka. Z racji tego, że z pochwy wydobywa się w czasie cieczki wydzielina, warto używać specjalnych majtek chłonących. Suczka nie powinna nosić ich jednak przez cały okres trwania cieczki. Warto poświęcić odrobinę więcej uwagi pupilowi w tym niełatwym dla niego czasie.
Zakończenie
Pierwsza cieczka u suczki pojawia się około 6 miesiąca życia, ruja trwa kilka tygodni. Jest to czas niełatwy dla psa i opiekuna. Wówczas należy zachować szczególną ostrożność, warto poświęcić pupilowi więcej czasu i uwagi niż na co dzień. Szczególną czujność należy zachować na spacerach. Warto wówczas nie spuszczać pupila ze smyczy. Jeśli nie planujesz szczeniaków, najrozsądniejszym wyjściem okaże się kastracja. Dzięki temu suczka stanie się bezpłodna, a problem cieczek zostanie skutecznie i bezpiecznie rozwiązany.