Łaciaty pies

Łaciaty pies jest rasą, stworzoną przez czeskiego zootechnika i kynologa Františka Horáka u swego zarania do badań i doświadczeń laboratoryjnych. Natomiast dziś, w obecnych czasach należy do psów towarzyskich. Rasa ta, wpisana została na listę psów rasowych Czesko-Morawskiego Związku Kynologicznego.

 

Wpisana jest również pod numerem 905, na listę Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) jako rasa nierozpoznana. Czeski pies łaciaty jest rasą dość średniej wielkości, natomiast rasa ta uznana jest za odmianę większą od psa laboratoryjnego. Samce osiągają wysokość w grzbiecie od 45 do 53 cm, a samice od 43 do 51 cm, natomiast długość tułowia stanowi 110-120% wysokości w kłębie. Budowa łaciatego psa jest dość harmonijna i niezbyt ciężka, dodatkowo z lekko prostokątną ramą i z odchylonymi uszami. Istnieją zarówno krótkie, jak i długie warianty sierści. Krótka szata jest pokryta warstwą podszerstka i przylega do całego ciała psa. Włosy długie, również z podszerstkiem, są bardziej luźne i tylko lekko falowane.

 

Łaciaty pies, posiada trójbarwne umaszczenie w dwóch równoważnych kolorach. Zazwyczaj czarno-żółto-białej i brązowo-żółto-białej. Białe pola sierści zazwyczaj są kropkowane w żółtym obszarze na żółto, a w pozostałym na ciemno. Rasa ta, jest szczególnie towarzyska. Będzie idealna dla niedoświadczonych właścicieli, dlatego łaciaty pies idealnie sprawdzi się jako pierwszy pupil. Psy, mają bardzo dobry i towarzyski temperament. Nie wykazują żadnej agresji oraz nie mają tendencji do dominacji nad właścicielem, ze względu na pierwotne cele, dla których zostały wyhodowane. Pomimo tego, że są bardzo dobrymi psami stróżującymi, ponieważ mają wyjątkową tendencję do szczekania, od razu gdy usłyszą intruza, informują o tym swojego właściciela. Ze względu na brak agresji, nie są w stanie zaatakować nieprzyjaciela. Są bardzo przyjaźnie nastawione do ludzi, dzieci oraz innych psów.

 

Idealnie sprawdzą się także w życiu w grupie, a trenowane od najmłodszych lat mogą tolerować także inne zwierzęta (takie jak koty bądź inne domowniki). Psy są bardzo aktywne, a zarazem wytrwałe, uwielbiają ruch, podczas którego są bardzo temperamentne. Ciężko je zmęczyć, dlatego wyjątkowo dobrze radzą sobie w przeróżnych sportach, na przykład podczas biegania. Uwielbiają kontakt z innymi osobami, a również z dziećmi. Kochają zabawę, o której są zawsze chętne i nawiązują silną więź ze swoim właścicielem. Dzięki swoim zdolnościom adaptacyjnym są w stanie odnaleźć się również w małym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *