Jak pomóc psu w czasie burzy: Sposoby na redukcję lęku i stresu

Burza potrafi być dla człowieka stresującym zjawiskiem, a co dopiero dla naszych czworonożnych przyjaciół! Wiele psów cierpi na lęk przed grzmotami i błyskawicami, co powoduje znaczne zaniepokojenie i stres. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby na pomoc naszym psom w czasie burzy. Przeczytaj, jak zredukować lęk i stres u psa w czasie burzy.

  1. Przygotuj miejsce schronienia

W pierwszej kolejności należy zadbać o miejsce, w którym pies będzie czuł się bezpiecznie w czasie burzy. Najlepiej, jeśli będzie to spokojny kąt w domu – np. pod łóżkiem czy w garderobie. Możemy tam umieścić kojce, koce, legowisko czy zabawki, które kojarzą mu się z przyjemnością. Dobrze też okleić okna taśmą, której światło przepuszcza jedynie minimalne ilości światła – to z pewnością zminimalizuje natężenie dźwięków dochodzących z zewnątrz.

  1. Włącz białą szum

Biały szum to nagranie emitowane w tle, które maskuje wszelkie dźwięki z zewnątrz. W przypadku naszych psich pupili poleca się zapętlenie dźwięku szumów z odkurzacza, telewizora czy radia. Włączenie białego szumu pomaga w odcięciu się od otoczenia i znacząco redukuje natężenie bodźców, co wpływa na zmniejszenie lęku.

  1. Przeprowadź trening

Trening uczenia psa radzenia sobie z lękiem przed burzą to jedno z dokładniejszych i skuteczniejszych rozwiązań. Polega na stopniowym wystawianiu zwierzęcia na coraz to intensywniejsze dźwięki, aby przyzwyczaić go do burzowego otoczenia. Komponujmy dźwięki w szereg coraz to bardziej intensywnych grzmotów, a pies w międzyczasie powinien otrzymywać nagrody, np. smakołyki.

  1. Użyj feromonów

Feromony to związek chemiczny, który powoduje u psa poczucie spokoju i zadowolenia. Mogą być one pomocne w czasie burzy zwłaszcza dla psów niesłyszących. Można je kupić w postaci sprayu, którym potrząsamy w kierunku zwierzęcia. W ciągu kilku minut pies powinien zauważyć ulgę i odpocząć.

  1. Odstresuj siebie przed burzą

Warto pomyśleć również o sobie jako opiekunie psa. Jeśli stresujemy się przed burzą, zapewne przekażemy tę negatywną energię naszemu zwierzakowi. Dlatego warto zadbać o swój spokój i wewnętrzną równowagę – np. poprzez jogę, medytację czy trening oddechowy. To pozwoli uniknąć przekazywania negatywnych emocji na pupila.

Podsumowując, istnieją sposoby na zminimalizowanie strachu przed burzą u naszych psów. Warto zadbać o odpowiednie miejsce schronienia, włączyć biały szum, przeprowadzić trening, użyć feromonów i zadbać o własny spokój. Dzięki tym kilku krokom, nasz pupil przestanie być tak bardzo zestresowany podczas burzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *