Drapanie u psa jest dość częstym zjawiskiem, a także w pełni naturalnym zachowaniem zwierzaka. Najczęściej nie zwracamy na nie zbyt dużej uwagi i nie wywołuje ono w nas żadnego niepokoju. Natomiast, jeśli spostrzeżemy, że skutkiem ciągłego i uporczywego drapania naszego psa zaczyna wypadać sierść, a także pojawiają się niepokojące rany, powinniśmy zgłosić się na wizytę do weterynarza.
Uporczywy świąd może występować nie tylko miejscowo, ale również na całym ciele, co powoduje wyjątkowo ogromny dyskomfort. Wizyta u specjalisty może zapobiec rozwojowi uporczywym chorobom. Wykonanie odpowiednich badań pomoże ustalić przyczynę choroby, postawić odpowiednią diagnozę, a także rozpocząć odpowiednie i skuteczne leczenie. Przyczyn uporczywego świądu psa jest wiele, a do tych najczęściej występujących zaliczamy: infekcje bakteryjne i grzybicze, zakażenia pasożytami, alergie pokarmowe, niewłaściwą dietę, która jest uboga w kwasy omega 3 oraz DHA i EPA, niedobór witamin A, D3, E, stres, atopowe zapalnie skóry, uczulenie na podawane leki, grzybica, zaburzenia behawioralne, różne alergie na przykład na: kurz, pyłki, pleśń czy trawy. Gdy pies się drapie i wypada mu sierść, szczególnie ważna jest obserwacja pupila.
Nieleczone drapanie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, między innymi: nadmiernego wypadania sierści, całkowitego wyłysienia, powstawania ran na skórze czy zakażeń bakteryjnych. Pies, który odczuwa cały czas swędzenie, może również stać się agresywny, rozdrażniony, a nawet tracić apetyt czy mieć biegunkę. Sposoby postępowania w przypadku nadmiernego drapania się psa, są uzależnione od zdiagnozowanego problemu, a także doboru indywidualnie przez weterynarza. Szczególnie ważne jest stosowanie i przestrzeganie codziennej profilaktyki, aby nie dopuścić do uporczywego drapania i wypadania sierści u psa. Jedzenie, które otrzymuje pies, powinno być dobrej jakości i zawierać niezbędne składniki oraz witaminy, które mają znaczenie dla prawidłowego rozwoju zwierzaka. Warto wspomóc naszego pupila podając mu odpowiednie preparaty czy suplementy, które przyczynią się do wzmocnienia sierści. Większość z nich zawiera niezbędne witaminy E, D3, A, które wpływają na stan skóry i sierści psa. Istotną rolę w diecie psa odgrywają również kwasy omega 3 oraz DHA i EPA, które wzmacniają organizm, podnoszą odporność, wpływają na wygląd i jakość sierści oraz skóry. W trakcie uporczywego świądu u psa, raz na jakiś czas należy wykąpać pupila, a także zdezynfekować jego zabawki.