Jaka karma służy twojemu psu – sucha czy mokra?

Jako właściciel psa pewnie często się zastanawiasz, jaka karma dla psa będzie najlepsza dla twojego pupila. Sucha czy mokra karma dla psa będzie tym razem lepszym wyborem, która zapewni twojemu pupilowi wszystko to co potrzebuje?
Po przeczytaniu tego artykułu, będziesz w stanie sam to określić bez problemu.

Po czym ocenić czy sucha czy mokra karma dla psa będzie lepsza?

Żeby rozstrzygnąć ten spór trzeba przyjrzeć się różnicą między suchą, a mokrą karmą i określić na co jaki mają one wpływ. Zacznijmy więc porównywanie karm.

Zawartość wody
To pierwsza różnica, która sama się nasuwa. Mokra karma zwykle zawiera około 75% wody, podczas gdy sucha około 8%. Co z tego wynika?
Jeśli pies w większości je mokrą karmę dostarczamy mu tym samym więcej wody, niż gdy karmimy go suchą. Pozytywnie wpływa to na układ moczowy psa, ograniczając możliwość choroby, a także pozwala nawodnić psa w dni gorące i upalne.
Jeśli karmimy psa suchą karmą należy zawsze zwracać uwagę, czy ma on dostęp do świeżej i czystej wody.
Starsze i chore psy mogą mieć jednak trudność w wypiciu określonej ilości wody. Dlatego dla nich zawarto choćby tymczasowo zwiększyć ilość mokrej karmy w diecie.

Ilość kalorii
Mokra karma, przez zawartość wody jest mniej kaloryczna od suchej. Trzeba mieć to na uwadze karmiąc psa.
Aby zjeść odpowiednią ilość kalorii pies musi jeść więcej mokrej karmy, niż gdyby miał zjeść taką samą liczbę kalorii w suchej karmie. Tak więc zmieniając karmę z suchej na mokrą musimy dawać mu większe porcje, aby nie stracił z wagi.
Chyba, że to właśnie nasz cel przez wzgląd na nadwagę psa.
Z drugiej strony podając karmę suchą należy ściśle kontrolować jej ilość. Łatwo bowiem przesadzić i zaszkodzić psu, rozwijając u niego nadwagę.

Konsystencja
Nie da się ukryć, że sucha karma jest o wiele twardsza niż mokra. Z tego powodu powinniśmy mieć na uwadzę jaką dajemy psu.
Jeśli nasz pupil ma już swoje lata może mieć problemy z zębami. Wtedy mokra karma będzie dla niego łatwiejsza w jedzeniu, bo nie podrażni zębów i nie wymaga takiego gryzienia. W takim przypadku sucha karma może tylko zaszkodzić naszemu psiakowi zniechęcając do go jedzenia
Jeżeli zaś nasz pies jest młodszy i ma piękne zęby sucha karma pomoże zachować je na dłużej. Nie dostarcza bowiem takiej pożywki dla bakterii, mogących zniszczyć zęby, a przy tym pomaga ograniczyć występowanie problemów mechanicznych z zębami.

Psie preferencje
Nie można pominąć tego punktu. My możemy myśleć jaka karma będzie najlepsza dla naszego psa, ale ostatecznie to nasz pies podejmuje decyzję. W końcu to po nim widzimy, czy dana karma mu służy i czy faktycznie ją je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *