Maltańczyki – opis rasy

Maltańczyki, to przepiękne, słodkie i śnieżnobiałe kuleczki, które podbiją serce każdego właściciela. Zanim jednak, zdecydujemy się na kupno tego typu rasy warto poznać ich więcej upodobań, zwłaszcza już dorosłego psiaka.

Dorosłe maltańczyki

Dorosłe maltańczyki ważą od 3 do 4 kg, a ich waga zatrzymuje się zazwyczaj około 11 miesiąca ich życia. Maltańczyki, to małe psiaki, których ostateczna wielkość to 21 – 25 cm u psów, a u suczek 20 – 23 cm. Oczy tej rasy są okrągłe, umiarkowanie duże i ciemnobrązowe z czarną oprawką. Uszy natomiast są wysoko osadzone i trójkątne, a nosek stosunkowo duży, czarniutki. Kończyny maltańczyków są krótkie i proste. Te psiaki, są z natury bardzo towarzyskie i niezwykle silnie przywiązują się do właściciela, przez co nie powinny zostawać same na zbyt długi okres czasu. W samotności mogą zniszczyć meble bądź inne rzeczy, ale przede wszystkim bardzo cierpią podczas długiej rozłąki – u psa może to wywołać nawet lęk separacyjny.

Maltańczyki, nie pogardzą za to dużą dawką pieszczot i zainteresowaniem ze strony swojego właściciela. Uwielbiają chodzić na długie spacery i pomimo swoich niewielkich rozmiarów są bardzo żywiołowe i pełne energii. Z natury, rasa ta nie należy do agresywnych. Jednak pomimo swojego łagodnego usposobienia, psiaki te bywają hałaśliwe. Nie lubią również obcych i głośnych dźwięków. Warto, nauczyć maltańczyka komendy „cisza” lub „spokój”, aby psiak wiedział, że nic mu nie zagraża i może się uspokoić. Dorosłe maltańczyki to bardzo inteligentne psy, które szybko się uczą. Nie tylko rożnego rodzaju sztuczek, ale również szybko zapamiętują to, na co im się pozwoliło.

Rasa ta, średnio żyje od 15 do 20 lat. Cena maltańczyka, waha się od 1700 do nawet 4000 zł i zależy zarówno od dobrych przodków w rodowodzie, stanu zdrowia czworonoga, jak i wpasowaniu się do wzorca rasy. Warto również przed zakupem poprosić hodowcę o więcej zdjęć, ale najlepiej osobiście udać się na miejsce, aby na żywo zobaczyć jak psiak reaguje na innych ludzi, a także w jakich warunkach żyje. Warto wiedzieć, że maltańczyki są rasą, w której nie wyróżnia się miniaturek, ze względu na to, że dorosłe psiaki nie są zbyt duże. Kiedyś, rasa ta służyła do polowania na gryzonie, ale przez swój wygląd oraz charakter zamieniły się w pieski salonowe, do towarzystwa i spokojnych, długich spacerów. Przed zakupem warto również uświadomić sobie, że pies może cierpieć na parę charakterystycznych chorób, dlatego regularne wizyty u weterynarza są bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *