Jednymi z najbardziej popularnych domowych pupili są psy. Występuje one pod postacią różnych ras, każda z nich jest specyficzna i ma swoje indywidualne potrzeby. Każdy właściciel psa powinien się postarać o zapewnienie swojemu psu odpowiednich warunków do wypoczynku i do zabawy, także i o żywienie psa trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Pies jest wiernym towarzyszem człowieka, takim psim przyjacielem, jednak starzeje się on w całkiem inny sposób niż człowiek.
Jak liczy się psu lata?
Psy mogą żyć nawet ponad 20 lat, jeśli odpowiednio się odżywiają, mają odpowiednią ilość aktywności fizycznej i są w dobrej kondycji. Jednak w przeliczeniu 20 lat u psa, to bardzo sędziwy wiek. Istnieje zasada obliczania wieku psiego na podstawie specjalnego wykresu. Pies w wieku 6 miesięcy odpowiada wiekowi dziesięcioletniego dziecka. Z kolei mając 12 miesięcy czyli pełny rok w przeliczeniu na wiek człowieka ma 15 lat i jest nastolatkiem. Pies mający 18 miesięcy, gdyby był człowiekiem miałby już 20 lat. Późniejszy sposób liczenia jest już bardzo prosty, każdy kolejny rok psiego życia, to cztery lata życia człowieka. I tak pies w wieku 15 lat miałby już 76 lat jako człowiek.
Czy po psie widać jego wiek?
Mimo, że psy starzeją się całkiem inaczej niż ludzie, to jednak i po nich można poznać upływający wiek. Z wyglądu aż tak bardzo się nie zmieniają, w porównaniu do zmian jakie zachodzą w wyglądzie starzejącego się człowieka, może im jedynie lekko posiwieć sierść w okolicach pyska. Można jednak zauważyć subtelne zmiany w zachowaniu psa i w jego trybie dnia. Starszy pies dużą część dnia spędza na spaniu, to jego ulubione zajęcie. Zaczyna stronić od długich spacerów, od aktywności fizycznej i zabawy. Ma też o wiele mniejszy apetyt, co również jest mocno zauważalne. Może przez to tracić na wadze, mieć mniej energii i siły.
Jak wspomóc zdrowie i kondycję starszego psa?
Wiemy już jak liczy się psu lata ale warto się też dowiedzieć jak wspomóc zdrowie swojego psa. Na pewno psie staruszki powinny przyjmować specjalną karmę dopasowaną do ich wieku. Powinna ona zawierać witaminy i składniki odżywcze i być lekkostrawna i wolna od sztucznych składników. Dodatkowo można takiemu psu podawać kompleksowe witaminy, zalecone przez lekarza weterynarza. Na pewno nie powinno się w tym wieku psa przemęczać i nadmiernie go zachęcać do aktywności, ale nie powinno się z niej też całkowicie rezygnować. Codzienny krótki spacer pozwoli psu utrzymać dobrą kondycję i zapobiegnie nadwadze przy dobrym apetycie.