Orzechy włoskie dla psa

Często, chcąc nagrodzić naszego psa za poprawne zachowanie sięgamy po różnego rodzaju smakołyki. Wiele osób uważa, że idealną przekąską mogą być również orzechy włoskie.

Czy tak naprawdę jest? Czy są one w pełni bezpieczne dla naszego pupila?

Warto się temu przyjrzeć. Na początek, warto wiedzieć, że nie wszystko co smakuje naszemu psu, wykazuje korzystny wpływ na jego zdrowie i rozwój organizmu. Pies, dzięki zaufaniu, którym darzy swojego opiekuna, nie jest w stanie rozpoznać co jest dla niego dobre, a co nie. Orzechy, nie należą do odpowiedniej grupy smakołyków dla psa. Układ pokarmowy czworonogów, znacznie różni się od ludzkiego. Orzechy dla psa są znacznie bardziej ciężkostrawne i mogą wywołać poważne dolegliwości trawienne. Wszystko dlatego, że zawierają duże ilości olejów, które u psa mogą być przyczyną rozstroju żołądka, a nawet mogą wywołać poważne dolegliwości jelitowe.

Pupil, po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości niektórych rodzajów orzechów może wymiotować i cierpieć z powodu biegunek, co dodatkowo grozi osłabieniem organizmu, a nawet jego odwodnieniem. Wspomniane wyżej oleje, mogą przyczyniać się nie tylko do problemów trawiennych, ale także do zwiększenia masy ciała zwierzęcia. Orzechy są wysokokaloryczne, dlatego w trosce o kondycję i zdrowie naszego psa, najlepiej zrezygnować z tego rodzaju przekąsek. Natomiast znaczna część popularnych orzechów, szkodzi zwierzętom dopiero po zjedzeniu ich w nadmiarze. Inne natomiast mogą okazać się szkodliwe już w niewielkiej, spożytej ilości. Co więcej, niektóre rodzaje orzechów mogą okazać się trujące dla naszego przyjaciela. Do toksycznych orzechów dla psa zaliczamy przede wszystkim makadamię, której niewielka ilość może wywołać poważne zatrucie.

Objawy zatrucia orzechami makadamia u psa, najczęściej pojawiają się w pierwszej dobie po ich spożyciu i mogą być związane nie tylko z dolegliwościami układu pokarmowego, ale również problemami z chodzeniem, podwyższoną temperaturą ciała czy nawet drżeniem kończyn. Zwykle, objawy zatrucia orzechami makadamia mijają samoistnie w ciągu 48 godzin, natomiast gdy tak nie jest należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Kolejną, szkodliwą przekąska są orzechy włoskie dla psa, które również, często wywołują u niego dolegliwości trawienne. Nie są jednak trujące, a jedynie ciężkostrawne, dlatego objawy ze strony przewodu pokarmowego zwykle pojawiają się po spożyciu sporej ilości orzechów. Natomiast jeśli pies zjadł orzechy włoskie w niewielkiej dawce, zwykle nie ma powodów do zmartwień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *