Jak radzić sobie z separacyjną niepewnością u psa: Skuteczne techniki przystosowania

Współcześnie coraz więcej właścicieli psów zmagają się z problemem separacyjnej niepewności u swoich pupilów. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń behawioralnych u psów, które może prowadzić do wyniszczenia zarówno psychiki, jak i zdrowia fizycznego naszego czworonoga. W artykule przedstawimy skuteczne techniki przystosowania, które pomogą nam radzić sobie z tym problemem.

 1. Czym jest separacyjna niepewność u psa?

Separacyjna niepewność u psów to zaburzenie behawioralne, które objawia się lękiem lub niepokojem u psa, gdy jest pozostawiony samemu w domu lub z oddalonym właścicielem. Może ona prowadzić do agresji, wyjączenia czy wyniszczania mebli oraz innych przedmiotów, wskutek czego nasi pupile mogą zagrozić nie tylko sobie, ale i naszym bliskim.

 1. Jakie są przyczyny separacyjnej niepewności u psów?

Separacyjna niepewność u psów może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak: brak odpowiedniej socjalizacji w okresie szczenięcym, długotrwała izolacja od kontaktów ze światem zewnętrznym, traumatyczne doświadczenia, brak adekwatnej opieki i aktywności fizycznej, choroby itp.

 1. Skuteczne techniki przystosowania

a) Nauka stopniowego oddzielania

 • etap 1: oddzielamy psa na kilka minut i wracamy do domu (stopniowo zwiększając czas)
 • etap 2: próbujemy stopniowo oddalać się od domu, zawsze pamiętając o nagradzaniu psa
 • etap 3: podczas oddzielania pozostawiamy psu np. koc w którym spał, zapach swojego ciuchu itp.

b) Trening relaksacyjny

 • wprowadzanie do codziennej rutyny psa ćwiczeń relaksacyjnych
  (np. medytacja, głaskanie, masaż)

c) Farmakoterapia

 • skonsultowanie się z lekarzem weterynarii w celu dobrego doboru leków psychotropowych pomagających na skutki separacyjnej niepewności u psa

d) Zmiana stylu życia pupila

 • zmienienie stylu życia psa, np. wprowadzenie większej liczby codziennych spacerów, skorzystanie z dogoterapii itp.

e) Terapia behawioralna

 • konsultacja z behawiorystą i przystąpienie do terapii behawioralnej, w celu ponownego wprowadzenia psa na właściwe tory zachowania.

Podsumowanie:

Separacyjna niepewność u psów to poważne zaburzenie zachowania, która wymaga uwagi i interwencji od strony właściciela. Zastosowanie opisanych wyżej technik przystosowania może pomóc w poprawie jakości życia zarówno psa, jak i wszystkich jego bliskich. Jednakże, w przypadku braku skuteczności, warto skonsultować się z behawiorystą, w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *