Zapalenie oka u kota

Zarówno koty, jak ich oczy mogą przechodzić wiele poważnych i skomplikowanych chorób, wywołanych wieloma przyczynami. Najczęściej dochodzi do zapalenia spojówek, które mogą wyrządzić wiele poważnych krzywd zwierzęciu.

 

Dlatego szczególnie ważna jest szybka reakcja, na każdy niepokojący objaw występujący u kota. Nie należy zwlekać, albo leczyć pupila na własną rękę, tylko powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę do weterynarza. Każdy właściciel, powinien mieć na uwadze to, że narządy wzroku dla kota są szczególnie ważne, ponieważ bez niego życie byłoby o wiele bardziej skomplikowane i trudne. Tego typu problemy mogą zwiastować problemy w poruszaniu się w najbliższym otoczeniu, przez co stworzą zagrożenie dla kota. Do najczęściej pojawiających się chorób oczu należą: zapalenie oka u kota (zapalenie spojówek), którego leczenie może być czasami bardziej skomplikowane. Podczas tej dolegliwości możemy zaobserwować, że oko kota staje się zaczerwienione, pojawia się świąd, a nawet charakterystyczna dla tej przypadłości ropna wydzielina. Oko może być również delikatnie opuchnięte.

 

Koty w takiej sytuacji przejawiają dość charakterystyczne zachowanie. Mogą mrużyć oczy, ponieważ razi je światło. Są również niespokojne i apatyczne, czują się chore oraz obolałe. W leczeniu zapalenia oka u kota najczęściej stosujemy lekarstwa w postaci kropli do oczu dla kota, które przepisze lekarz weterynarz w trakcie wizyty specjalistycznej. Może również zalecić smarowanie oczu kota odpowiednio dopasowaną maścią. W przypadku zapalenia oka nie musimy koniecznie stosować antybiotyków. Natomiast jeśli jednak pojawiła się już infekcja bakteryjna, czyli ropa wtedy weterynarz na pewno zleci kurację antybiotykową. Warto wiedzieć, że zapalenie spojówek może być również związane z alergią.

 

Wówczas należy wyeliminować czynnik drażniący, a dopiero wtedy leczyć chorobę. Kolejnymi, popularnymi chorobami oczu u kota są: zbyt krótki narząd nosowo – łzowy, który wynika z budowy kota i może stanowić dla niego utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Dzieje się tak, ponieważ kanaliki łzowe są szybko zapełnione i wydobywa się z nich charakterystyczna wydzielina. Zatkanie takiego kanalika powoduje powstanie stanu zapalnego, co przyczynia się do rozwoju choroby; wypadnięcie trzeciej powieki, która jest częścią spojówki i rozciąga się pionowo od górnej do dolnej powieki, leżąc w jednym kąciku oka. Jej wypadnięcie może być skutkiem zakażeń, zaburzeń nerwowych czy osłabienia organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *