Gorączka nigdy nie jest miła. Oznacza bowiem, że nasz organizm broni się przed infekcją. Jednak my umiemy powiedzieć, że mamy gorączkę i źle się czujemy. Co zaś ma powiedzieć pies?
Co na gorączkę u psa, jak ją zdiagnozować i co może oznaczać?
Diagnoza gorączki u psa
Jak wiadomo psy mają różne rasy. Od rasy zależy wiele czynników, w tym równie temperatura ciała. Jest ona różna w zależności od wielkości czworonoga, przy czym trzeba zauważyć, że normy mają swoją rozpiętość, która również jest duża.
U małych psów normalna temperatura waha się od 38,5 do 39 stopni, u średnich : 38-39 stopnia, duże i olbrzymie mają za to temperaturę od 37,5 do 38,5. Warto zaznaczyć, że szczenięta mogą mieć o pół stopnia wyższą temperaturę niż normalnie.
Jak najlepiej określić zdrową temperaturę naszego pupila? Zmierzyć ją kiedy jest zdrowy. Można to zrobić samodzielnie, albo podczas jednej z rutynowych wizyt u weterynarza.
Czym jest gorączka u psa?
Gorączka u psa to stan, w którym temperatura psa jest podniesiona o 2-3 stopnie względem normalnej. Podniesienie o stopień uznaje się za stan podgorączkowy. Przy temperaturze 43 stopnie dochodzi do uszkodzeń tkanek.
Ponad to kiedy pies ma gorączkę występują u niego problemy z trawieniem, organizm odwadnia się – występuje suchość nosa, a pies jest apatyczny, nie chce jeść i cały drży. U psów krótkowłosych widoczne jest to również po ich sierści, która jest nastroszona.
Co na gorączkę u psa w domu?
Oczywiście, jeśli stwierdzamy, że pies ma gorączkę to pierwszym naszym krokiem powinien być telefon do weterynarza. Nigdy nie wiadomo bowiem co jest dokładną przyczyną podniesienia się temperatury i na jaką chorobę może to wskazywać.
Jednak zanim dotrzemy do weterynarza co na gorączkę u psa zrobić? Jak pomóc naszemu pupilowi?
Po pierwsze musimy przenieść go do wentylowanego pomieszczenia, w którym nie dojdzie do przegrzania zwierzaka. Możemy również podać mu chłodną wodę do picia, a nawet dać kilka kostek lodu, które jednocześnie utrzymują temperaturę wody i ochłodzą go. Jeżeli temperatura jest dosyć wysoka i nie chcemy, by doszło do przegrzania na ciało psa możemy położyć chłodne okłady z lodem.
Nie możemy natomiast próbować podawać leków przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi. Lekarstwa przeciwgorączkowe dla ludzi u psów nie dość, że nie pomagają to jeszcze im szkodzą. Przyczyniają się do owrzodzenia żołądka nadżerki, zapalenia przewodu pokarmowego, niewydolności nerek, a nawet drgawek.
W zamian warto mieć po prostu leki przeznaczone dla psa. Jednak lepiej nie podawać ich bez kontaktu z lekarzem. Najlepiej jest zadzwonić, powiedzieć z jakim lekiem i psem mamy do czynienia. Wtedy obliczy dawkę, która pomoże psu.
Ale nie zapominaj później odwiedzić weterynarza. Gorączka może być objawem gorszej choroby.