Jak wiadomo psy to ssaki, podobnie jak koty czy my, ludzie. Ssaki są zaś znane z tego, że piją mleko matki w dzieciństwie. Koty nie wyobrażają sobie za to życia bez miseczki mleka w całym okresie swojego życia. A jak jest z psami? Czy york może pić mleko?
Jedni mówią tak, inni mówią nie
To czy york, albo też i inny pies, może pić mleko toczą się niekiedy batalie na argumenty między hodowcami lub weterynarzami. Pierwsi mówią, że mleko nie dość, że zaspokaja pragnienie to jest dobrym źródłem wapnia dla psa i po prostu może mu smakować. Drudzy zaś wskazują, że psi organizm nie jest przystosowany do mleka krowiego i nie powinno mu się podawać mleka w ogóle po okresie szczenięcym.
Czy york może pić mleko? Odpowiadamy
York jako szczeniak pije mleko matki. Jest to jego podstawowy pokarm. Naturalny i idealnie odpowiadający wszelkim potrzebom małego psiaka. Jeśli matka nie chce karmić szczeniąt lub ma niewystarczającą ilość mleka, jako hodowcy możemy dokarmiać maluchy, ale nie krowim mlekiem.
Najlepsze w takim wypadku będzie specjalne mleko zastępcze, które dostarcza pieskowi wszystkiego co potrzebuje. Krowie mleko nie jest tak dobrym pokarmem zastępczym, gdyż nie nie jest dostosowane do potrzeb szczeniaka.
Co jednak w przypadku dorosłego psa? Nie powinno się mu podawać mleka. Nie dość bowiem, że w dalszym ciągu krowie mleko nie jest przystosowane do układu pokarmowego psa, to nie może go już strawić.
Szczeniaki mają zdolność trawienia mleka – nawet krowie w jakimś stopniu przejdzie przez ich układ pokarmowy. Jednak dorosły pies nie ma już takiej zdolności, a przynajmniej całościowo. Ma maturalny niedobór enzymu laktazy, który odpowiada za rozłożenie laktozy w mleku.
Co może się stać dorosłemu psu po mleku?
Jakie mogą być konsekwencje podawania mleka yorkowi, który nie jest już szczeniakiem? Ponieważ laktoza nie rozkłada się już, pozostaje w organizmie. Odkłada się najczęściej w żołądku i jelitach, gdzie zaczyna fermentować. Ma to swoje poważne konsekwencje.
Najczęstszą jest rozstrój żołądka i jelit.
Innym skutkiem mleka w diecie dorosłego psa będzie nietolerancja pokarmowa. Może powodować bóle brzucha, wzdęcia, biegunkę i ogólne osłabienie pieska. Będzie to wymagało leczenia, a nie tylko odstawienia mleka. Zwłaszcza w okresie letnim, gdy pies z biegunką może się szybko odwodnić.
Czasami zdarza się również alergia. Tak, pies może dostać alergii na mleko. Może objawiać się podobnie jak nietolerancja pokarmowa – czyli wzdęcia, ból brzucha i biegunka – ale ma również swoje charakterystyczne objawy. Należy do nich między innymi świąd i podrażniona, zaczerwieniona skóra.