Czemu psom nie można obcinać ogonów?

Ogon to przedłużenie kręgosłupa psa. Służy mu do wyrażania emocji i komunikacji pomiędzy zwierzakami, jak i z właścicielami. Tylko, skoro pełni on tak ważną funkcję, to czemu psom obcina się ogony?
Najlepszym przykładem są na przykład dobermany, które naturalnie mają dłuższe ogony, a ludzie zaczęli je obcinać do krótkich ogonków.

Prawo w Polsce

Warto na samym początku zaznaczyć, że obcinanie psom ogonów w Polsce jest zabronione. Podobnie zresztą z uszami – znów przykład dobermanów, u których był to częsty zabieg. Artykuł 6 ustęp 2 z ustawy o Ochronie Zwierząt mówi wprost, że kopiowanie – czyli obcinanie ogona – to znęcanie się nad zwierzęciem i świadome zadawanie mu bólu.
Jednak skąd wzięło się cięcie ogona i dlaczego jest tak szkodliwe?

Historia i obecna wiedza

Kiedyś psom myśliwskim były podcinane ogony. Miało to na celu ich bezpieczeństwo, co obecnie brzmi przewrotnie. Jednak podczas gdy pies brał udział w polowaniu na większą zwierzynę, ogon mógł ujawnić zwierzaka i doprowadzić do sytuacji zagrożenia jego życia.
Myśliwi więc obcinali psom ogony, nie chcąc tracić wytresowanych łowców.

Obecnie wiele osób mówi o tym, że obcinanie ogona jest wpisane we wzorzec rasy. Kiedyś faktycznie mogło być tak. Jednak im bardziej rozwijała się wiedza na temat biologii i natury psów, a także medycyna pojawiało się więcej argumentów na to, że jest to okrucieństwo.
Jednak w niektórych państwach, gdzie kopiowanie nie zostało zakazane psom nadal obcina się ogony, a nawet uszy, by pasowały do wzorca rasowego.
W Polsce jest to jednak zakazane. Żaden wzorzec rasowy nie może stać w sprzeczności z prawem.

Czemu psom nie wolno obcinać ogona?

Psy potrzebują całego ogona. Jest on bowiem przedłużeniem kręgosłupa i jego obcięcie powoduje ogromny ból. To nie jest prawda, że jego odcięcie nie sprawia bólu. Jeśli kopiowanie było zrobione za szczeniaka, pies czuje ogromny ból, ale może wyprzeć wspomnienie z pamięci. Zupełnie jak człowiek, który doznał traumatycznego wydarzenia.
Ból ten też nie jest jednorazowy. Według badań pies nawet po latach może odczuwać bóle fantomowe.
Pies również po prostu potrzebuje całego ogona. Jak już wspomnieliśmy służy on do komunikacji zarówno z drugim psem, jak i z innymi psami.

Czemu psom obcina się ogony legalnie?

W Polsce zdarza się jednak sytuacja, kiedy weterynarz obciął psu ogon legalnie. Jest to możliwe. Kopiowanie ogona może być wymuszone sytuacją medyczną, chorobą, lub poważnym zakażeniem, które wdało się do rany na ogonie. Jest to jednak wtedy zabieg medyczny, ratujący zdrowie i życie zwierzęcia. Nie dla estetyki czy tymczasowej mody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *