Jaka jest prawdziwa cena królika miniaturki?

Gdy dziecko prosi nas o zwierzaka, to często decydujemy się na gryzonia, bo mniejszy, bo nie wymaga tak dużo opieki. Myszki, chomiki są za małe, czasem zachowują się, jakby nas nie potrzebowały i wtedy nasz wybór pada na króliki, bo one trochę większe, ale nie takie wymagające, jak np. pies. Czy aby na pewno? I czy koszt królika miniaturki to tylko ten, który musimy za niego zapłacić?

Szykujemy się na zaadoptowanie królika miniaturki, co warto o nich wiedzieć

Charaktery królików, jak i każdego innego zwierzęcia, są różne, ale zazwyczaj są towarzyskie i łatwo się oswajają. Jak każde zwierzę, będą się bronić, gdy poczują zagrożenie. Dlatego zawsze miejmy na uwadze szczególnie małe dzieci. Zdenerwowany królik tupie tylnymi nogami, może ugryźć bądź podrapać. Królikom trzeba często zmieniać ściółkę i czyścić klatkę, do tego musimy mieć czas na zabawę z naszym podopiecznym.

Jaka jest cena królika miniaturki w sklepie zoologicznym i nie tylko

Jeżeli chodzi o ceny tych zwierząt futerkowych, to wszystko zależy oczywiście od rasy, jak i miejsca zakupu, ale mieszczą się w granicach 80-500 zł.
Poza sklepem zoologicznym szukajmy tylko hodowców zarejestrowanych w Krajowym Związku Hodowców Królików. Bardzo ważne jest, by kupować tylko w takich miejscach. Zwierzęta zakupione od prywatnych handlarzy lub z pseudo hodowli mogą mieć różne choroby, pochodzić z kazirodczych związków (czego skutkiem są również choroby). Do tego nie wiemy, w jakich warunkach są hodowane zwierzęta, gdy nikt nie ma nad takim hodowcą kontroli. Cena królika miniaturki u hodowcy jest zależna przede wszystkim od gatunku. Poniżej podajemy orientacyjne ceny hodowców ogłaszających się w internecie:

  • Angora miniaturka około 500 zł.
  • Teddy miniaturka ceny od 200 zł do 400 zł
  • Baranek miniaturka (mini lop) w granicach 400 zł
  • Mini Rex około 500 zł

Warto też rozejrzeć się za fundacją, która może mieć króliki do adopcji.

Cena akcesoriów dla królika miniaturki

Jak wiemy, każdy zwierzak kosztuje. Trzeba zapewnić mu dobre miejsce, odpowiednie warunki do życia oraz pożywny pokarm. Ceny klatek dla królików znajdziemy już za 150 zł, ale są też większe klatki połączone z wybiegiem za 1200 zł. Wyposażenie klatki to poidełko, miski, domek co w sumie da nam około 80 zł. Pamiętajmy o trocinach, średnio mała paczka to 6 zł, jednak przy częstej zmianie i fakcie, że wykorzystamy do klatki więcej niż jedną paczkę, ich koszt znacząco rośnie. Króliki powinny mieć swój wybieg, możemy je puszczać po mieszkaniu, ale warto by miały jakieś atrakcje. Tunel dla królików to koszt jakichś 70 zł, legowisko poza klatką, to kolejne 20zł. Do tego dochodzi jedzenie, które jest stałym wydatkiem. Za kg zapłacimy różnie, ale znajdziemy karmy za 10 zł/kg, jak i za 25 zł.

Jak widzimy cena królika miniaturki to nie jest mały koszt. Warto wszystko podliczyć, zanim zdecydujemy się zakupić zwierzę. I pamiętajmy, wbrew pozorom te słodkie zwierzęta futerkowe są naprawdę wymagającymi malcami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *