Jak pomóc psu z separacyjną nerwicą: Porady dla właścicieli
Wielu właścicieli cierpi, widząc jak ich psi przyjaciele stają się zestresowani, gdy muszą pozostać same w domu. Separacyjna nerwica u psów to problem, z którym może borykać się wiele czworonogów, a jej objawy bywają bardzo różne, takie jak niszczenie mebli, wyjące i szczekanie, popuszczanie wagi oraz agresywne zachowanie. Jak temu przeciwdziałać i zapewnić psu idealne warunki życia w domu?
- Szukanie przyczyny
Jeśli Twój pies zaczął nagle wykazywać objawy separacyjnej nerwicy, warto zastanowić się, co mogło być jego przyczyną. Często bywa tak, że stres może wynikać np. z dodatkowo obciążających trudności, takich jak zmiana miejsca zamieszkania, zmiana dnia pracy właściciela czy dodatkowe hałasy w domu. W takim przypadku warto zminimalizować te czynniki lub po prostu zostawić psa w miejscu, w którym czuje się swobodnie.
- Odbycie treningów
Treningi jest doskonałym sposobem radzenia sobie z separacyjną nerwicą u psa. Szczególnie warto jest przeprowadzić takie treningi już w okresie szczenięcym, jednak i starsze psy mogą odnieść z nich korzyści. Podczas treningów warto stopniowo przedłużać czas, który pies spędza sam w domu.
- Zastosowanie interaktywnych zabawek
Interaktywne zabawki dla psów to świetny sposób na rozładunek energii oraz ucieczkę od stresu. Psu pozostawionemu samemu w domu warto zostawić taką zabawkę, która wymaga nieco wysiłku oraz skupienia. Idealnie, gdy psiak może za nią biegać lub przesiadywać przed nią przez kilka godzin.
- Zastosowanie leków
Leki mogą być ostatecznością, gdy nic innego nie działa. W tym przypadku warto skonsultować się z weterynarzem, który oceni, jakie leki są w stanie pomóc psu w walce z separacyjną nerwicą.
- Przyjście z pomocą behawiorysty
Jeśli po zastosowaniu powyższych metod Twój pies nadal boryka się z problemem separacyjnej nerwicy, warto udać się z nim do behawiorysty. Takie osoby dobierają najskuteczniejsze rozwiązania i pomagają psu w walce z nadmiernymi emocjami oraz stresem.
Podsumowanie
Separacyjna nerwica u psów to problem, z którym boryka się wiele czworonogów. Niemnie można temu przeciwdziałać dzięki m.in. treningom, interaktywnym zabawkom czy zastosowaniu leków. Warto również zastanowić się nad przyczyną stresu u psa i zredukować ją, a w skrajnych przypadkach skorzystać z pomocy behawiorysty, który pomoże psu w walce z przejawami nerwicy.