Zabawy umysłowe dla psa – świetna zabawa i trening dla pupila

Kto kiedykolwiek bawił się z psem wie jak zwykle to wygląda. Aport, przeciąganie czy gonienie się nawzajem, ewentualnie częste pieszczoty, jeśli mamy do czynienia z niezwykłym pieszczochem.
Są to świetne formy spędzania czasu z psem, jednak nie jedyne możliwe. Psy to zwierzęta inteligentne, które w gruncie rzeczy lubią nowe rzeczy – i to nie tylko jeśli chodzi o gryzienie.
Dlatego warto wprowadzić do stałego repertuaru form spędzania czasu zabawy umysłowe dla psa.

Czym są zabawy umysłowe dla psa?

To takie zabawy, które pobudzają psa w inny sposób. Skupiają się głównie na rozwoju jego intelektualnej strony. Brzmi to poważnie, ale chodzi o to, aby pies rozwijał także swój intelekt, lepiej posługiwał się węchem i zapamiętywał więcej rzeczy.
Dzięki temu również zapewnimy mu nowych rozrywek, co uchroni nas przed destrukcyjną nudą naszego pupila.

Slalom między nogami

Brzmi jak cyrkowa sztuczka, ale to idealne ćwiczenie dla małych i średnich psów. Za pomocą smakołyka prowadzimy psa, tak by wykonywał slalom między naszymi nogami. Jeśli zrobimy z nim co najmniej trzy takie kroki dostaje nagrodę. Następnie możemy nauczyć go tego prowadząc pustą dłonią i nagrodą może być chwila pieszczot lub zabawy.
Ostatni krok to wyuczyć u niego komendę “slalom”.
Świetne ćwiczenie rozciągające dla psa a także poprawiające jego koordynację.

Kierunki

Psa można bardzo dobrze rozróżniać kierunki. Nauka “lewa”, “prawa” w gruncie rzeczy nie wymaga wiele wysiłku od nas, a pies świetnie ćwiczy swój umysł.
Trening może wyglądać tak – stajemy kilka kroków od pupila. Po jednej jego stronie kładziemy zabawkę i stajemy na przeciwko niego. Określamy kierunek za pomocą komendy, dodatkowo wskazując go ręką. Podchodzimy z psiakiem do zabawki i chwilę się bawimy.
Potem cykl powtarzamy ale nieregularnie wskazując kierunki.
Po pewnej liczbie powtórzeń pies powinien zrozumieć o co chodzi w nowej komendzie. Jest to nie tylko rozwijające dla psa ale i przydatne dla nas.
Możemy dzięki temu wskazać kierunek na spacerze.

Zgaduj-zgadula

Świetna zabawa opierająca się na węchu psa. Chowamy jakiś przysmak lub zabawkę pod doniczką lub plastikowym kubeczkiem i dajemy psu szansę znaleźć przysmak za pomocą węchu. Gdy pies znajdzie przysmak – wskazując kubeczek lub doniczkę – dajemy mu smakołyk. Jeśli nie znajdzie dajemy kolejne szanse.
Idealna zabawa aby pobudzić receptory węchowe naszego psa.

Takie zabawy umysłowe dla psa to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy w ciekawy sposób spędzić czas z psem dodatkowo dostarczając mu wiele radości i satysfakcji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *