Husky to bardzo charakterystyczna rasa. Czy ktoś jest w stanie zapomnieć takich niebieskich oczu i pięknej, miękkiej sierści? Wydaje się, że nie, ale poza wyglądem husky podbijają nasze serca oddaniem, pracowitością i pozytywnym usposobieniem. Przyjrzyjmy się dokładniej tej rasie – siberian husky charakterystyka, szkolenie i tryb życia.
Husky charakterystyka
Siberian husky to pies dostosowany do pracy i życia w naprawdę trudnych warunkach. Dlatego nie ma też co się dziwić, że mają duży temperament, który uwielbiają czasem pokazać. Jednak większość czasu są po prostu radosnymi, przyjacielskimi towarzyszami.
Potrafią przy zachowaniu takiej pociesznej pozy być stale czujne. Dlatego idealnie nadają się na stróżów – nawet podczas zabawy zwrócą uwagę na najcichszy, niepokojący dźwięk.
Bardzo dobrze zachowują się przy dzieciach i potrafią się z nimi obchodzić. Przynajmniej do czasu gdy ekscytacja dobrą zabawą nie sprawi, że całkowicie stracą głowę. Potrafią być wtedy zbyt ruchliwe jak dla dziecka i wykazać się spontanicznością, co może dziecko lub jego rodziców po prostu wystarczyć. Dlatego mimo wszystko wszelki kontakt z dziećmi lepiej mieć pod okiem.
A co ze znoszeniem samotności? Cóż, niezbyt dobrze. Husky nie lubi być sam nawet na kilka godzin. Potrzebuje stałego towarzysza w postaci człowieka lub choćby innego psa. Najlepiej oczywiście, żeby był to inny husky, ale nie musi być. Siberian husky ogólnie lubią też towarzystwo innych psów. Problem w tym, że nad taką relacją trzeba dłużej popracować ze zwierzakami i trochę im pomóc.
Tryb życia i aktywność
Siberian husky to tacy tytani pracy. Wyhodowane w celu ciągnięcia ciężkich wózków z towarami lub ludzi w psich zaprzęgach. Obecnie częściej traktuje się je jako psy sportowe lub dla aktywnych.
Mogą brać udział w wyścigach zaprzęgów na saniach lub trójkołowych wózkach – co jest dla nich świetną aktywnością.
Wszelki sport, długie spacery z właścicielem, bieganie z nim, czy jakakolwiek aktywność jest jak najbardziej wskazana. Uwielbiają bowiem ruch i nie ma szczęśliwszego huskiego niż podczas biegania.
Szkolenie
To psy bardzo inteligentne ale przy tym niesamowicie niezależne. Oczywiście, potrzebują towarzystwa człowieka, lub innych psów, ale nie zamierzają ukrywać, że mają swoje zdanie i temperament. Nie lubią się podporządkowywać rozkazom, nie można więc od nich oczekiwać bezwzględnego posłuszeństwa.
Trzeba mieć więc dużo doświadczenia, by móc je wyszkolić i potrafić nad nimi zapanować. Najlepszą metodą jest odpowiednia motywacja, która może przekonać nawet największego uparciucha.