Trenowanie psa do komendy ‘Siad’: Krok po kroku instrukcja szkoleniowa

Trenowanie psa do komendy ‘Siad’: Krok po kroku instrukcja szkoleniowa

Prawidłowe i efektywne szkolenie psa to podstawa dobrego współżycia z nim. Właściwie przeprowadzona nauka komend pozwala na lepsze zrozumienie psa, ale także umożliwia kontrolowanie jego zachowania. Jedną z podstawowych, a jednocześnie bardzo przydatnych, jest komenda ‘Siad’. W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku instrukcję szkoleniową nauczania tego polecenia.

  1. Przygotowanie do treningu

Przede wszystkim nauczmy naszego pupila najważniejszej komendy, czyli “do mnie”. Dzięki niej mamy zapewniony kontakt w trakcie szkolenia. Ważne, aby to pies decydował, kiedy nas słucha, a nie byliśmy do tego zmuszani. Pamiętajmy też o nagradzaniu za poprawne odpowiedzi i chwytaniu błędów w fazie nauki. Będziemy potrzebować kawałków pysznego smakołyku, które nasz pies uwielbia.

  1. Nauka postawy “siad”

Przystępujemy do nauki komendy “Siad”. Aby zacząć, wybieramy najlepszą frazę, jaką nasz pies pozna, najczęściej “Siad”. Następnie bierzemy smakołyk i pokazujemy go psu, jednocześnie podnosząc go nad jego głową. Pies powinien za nami podążać wzrokiem, aby uzyskać nagrodę. W tym momencie powinniśmy powiedzieć “Siad” i delikatnie pchnąć psa w pozycję siedzącą.

  1. Powtórzenia i konsolidacja

Powtarzajmy to wielokrotnie, ale również stopniowo dłużmy czas trwania pozycji “Siad”. Pamiętajmy o nagradzaniu po każdym udanym wykonaniu zadania, a nie tylko na początku, czy w trakcie nauki.

  1. Kolejne kroki i ćwiczenia

Kolejnym naturalnym krokiem jest nauka wykonywania komendy w różnych sytuacjach. Takie ćwiczenia powinny odbywać się na zewnętrznych obszarach, w obecności różnych osób i zwierząt. Należy pamiętać, że kluczowe jest, aby nasz pies wykonywał komendę “Siad” na nasz sygnał, a nie w momencie, kiedy sobie na to pozwoli.

  1. Koniec treningu i końcowe spostrzeżenia

Na zakończenie szkolenia warto zwrócić uwagę na długość sesji. Trening powinien trwać maksymalnie kilkanaście minut, pamiętając o nagrodach i krótkiej przerwie. Pies powinien zawsze kończyć ćwiczenia na baczność, aby wiedział, że zadania zostały już wykonane. Pamiętajmy, że regularna i konsekwentna nauka z pewnością przyniesie efekty i pozwoli na harmonijną więź między nami a naszym czworonogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *