Królik miniaturka – zachowanie

Króliki to naprawdę urocze zwierzątka domowe. Jednak właściciele lub osoby myślące o tym, by sprawić takiego zwierzaka komuś powinny zapoznać się z tym, jak wyglądają zachowania królika miniaturki.
Króliczek bowiem nie ma tak jasnych sygnałów jak pies, czy nawet kot. Ich mowa ciała jest mniej oczywista, dlatego należy się z nią lepiej zapoznać.

Zachowania królika miniaturki

Króliki to z natury ciche zwierzęta, wykazujące aktywność głównie rano i wieczorem. Nie wykazują agresji, chyba że bronią swojego terenu przed innym królikiem. Wtedy mogą zachowywać się destrukcyjne w stosunku do otoczenia – zaznaczać teren odchodami, gryźć meble lub nawet człowieka.

Interpretacja zachowania królika miniaturki

Zrozumienie zachowań naszego zwierzaka jest ważne gdyż pomaga nam zrozumieć, co chce, jakie ma problemy i co go drażni.
Przykładowo sporadyczne gryzienie mebli, może oznaczać nudę. Dla królika naturalnym jest ścieranie zębów poprzez gryzienie. Kiedy jednak nie ma co robić, może gryźć meble, aby czymś się zająć.
Bardzo często jednak o uczuciach zwierzęcia mówi jego mowa ciała. W przypadku królików ułożenie uszu, oczy i napięcie mięśni. Można również przysłuchiwać się, czy nie wydaje dźwięków, jednak zwykle króliczki są ciche.

Co jednak oznaczają konkretne zachowania ?
Tupanie zwykle oznacza ostrzeżenie przed zagrożeniem. Jednak w warunkach domowych, zwłaszcza kiedy mamy jednego króliczka jest to mało prawdopodobne. Częściej w takim przypadku jest to wyraz irytacji i rozdrażnienia. Przykładowo ignorowaniem go lub za długim trzymaniem na kolanach.
Często powtarzające się tupanie jest już sygnałem alarmowym. Może być informacją o odczuwanym przez zwierzęta bólu wywołanym wzdęciami.
Szeroko otwarte oczy, uszy ustawione niemal pionowo i napięcie mięśni oznaczają strach lub niepokój. Najlepszą naszą reakcją w takiej sytuacji będą powolne ruchy i unikanie hałasu. Jeśli zrobimy coś gwałtownie lub nagle rozlegnie się hałas króliczek się przestraszy.
Natomiast jeśli ma półprzymknięte oczy, uszy bardziej położone po sobie i rozluźnione mięśnie to znak, że czuje się bezpiecznie, jest zrelaksowany i podoba mu się.

Podsumowanie

Króliki miniaturki to zwykle spokojne i ciche zwierzątka. Aktywne są głównie rano i wieczorem. Najczęściej nie wykazują agresywnych zachowań, chyba że zostaną przestraszone.
Najlepiej w celu poznania ich odczuć obserwować ich mowę ciała. Ułożenie uszu, oczy i napięcie mięśni wskaże, czy zwierzę jest przestraszone, czy raczej zrelaksowane.
Obserwować należy zwierzę również, kiedy zmienia swoje zachowanie. Może być to bowiem problem, którym musi zająć się weterynarz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *