Pies a ciepło: Jak dbać o psa w czasie upałów i wysokich temperatur

W okresie letnim wysokie temperatury i upały mogą stać się niebezpieczne dla zdrowia naszych pupili. Dlatego ważne jest, aby właściciele psów zdawali sobie sprawę z zagrożeń i wiedzieli, jak zadbać o swoich czworonożnych przyjaciół w czasie upałów. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat pielęgnacji pupila w okresie letnim.

  1. Symptomy przegrzania u psa

Wysoka temperatura powietrza i bezpośrednie działanie słońca mogą spowodować przegrzanie naszego psa. Objawy są bardzo różnorodne, ale najczęściej występujące to: nadmierna ślinienie, trudności z oddychaniem, szybkie bicie serca, blednięcie dziąseł i osłabienie. W skrajnych przypadkach może dojść do zawału serca lub udaru cieplnego. Dlatego ważne jest, aby stale obserwować swojego pupila i reagować, gdy zauważymy u niego niepokojące objawy.

  1. Jak zapewnić psu chłód

Istnieją proste sposoby na zapewnienie naszemu pupilowi chłodu i ulgi w czasie upałów. Oto kilka z nich:

  • Zapewnij mu dostęp do wody – stale uzupełniaj miskę z wodą, najlepiej postaw w kilku miejscach, aby pies miał ją zawsze w zasięgu.
  • Zadbaj o cień – w czasie największego nasłonecznienia, np. w godzinach południowych, zabierz swojego psa do zacienionego miejsca – pod drzewem, luźnym budynkiem itp.
  • Użyj lodu – możesz zrobić kostki lodu z wodą i podawać je psu jako przekąskę lub wkładać do miski z wodą, która utrzyma się dłużej w miarę schładzona.
  • Chroń psią skórę – spierzchnięta i poparzona słońcem skóra naszego pupila może powodować ból i podrażnienia. Używaj preparatów z filtrami UV lub zabezpiecz jego skórę przed działaniem słońca w inny sposób – np. zakładając mu koszulkę lub chowaną w cieniu czapkę.
  1. Dbanie o ruch i odpoczynek

Nie tylko chłód jest ważny dla naszych psów, ale również ruch i wypoczynek. Oto kilka wskazówek, jak zapewnić naszemu pupilowi równowagę między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem:

  • Planuj spacery – wybieraj dla psa miejsca, gdzie nie będzie narażony na bezpośrednie działanie słońca i pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu podczas trasy.
  • Zmniejsz intensywność ćwiczeń – nie forsuj psa podczas ćwiczeń i nie wyganiaj go na spacery w czasie największej gorączki – zadbaj o efekt kojący i dostosuj aktywność do panujących warunków.
  • Zapewnij mu wygodne miejsce do odpoczynku – ulubione legowisko, cichy kąt czy specjalna mata chłodząca pomogą psu w relaksacji po aktywności.
  1. Co robić w podróży

Podróż z naszym psem w gorące dni może być stresująca dla niego i dla nas. Sprawdź, jak zadbać o komfort naszego pupila podczas jazdy samochodem:

  • Odpowiednio zapakuj – zabierz ze sobą na wyjazd odpowiednią ilość karmy, wody, miskę i zabawki. Odpowiednio upakowane rzeczy pomogą nam utrzymać czystość i porządek w aucie.
  • Zadbaj o wentylację – zarówno samochodowa klimatyzacja, jak i okna lub kratki wentylacyjne są ważne dla psiaka. Dobrze zabezpiecz auto przed słońcem i upewnij się, że nasze zwierzę ma zapewniony odpowiedni przepływ powietrza w czasie jazdy.
  • Regularne przerwy – zabieraj psa z samochodu na krótkie spacery, aby miał szansę się wysikać i napić się wody. Pamiętaj, aby zapewnić mu cień – np. pod parasolem, który warto mieć ze sobą.
  1. Jak reagować w przypadku przegrzania

Jeśli zauważymy, że nasz pies ma objawy przegrzania, w pierwszej kolejności należy natychmiast podjąć działania, które pomogą mu się ochłodzić. Oto co należy zrobić w razie nagłego zagrożenia:

  • Zdejmij zbędne kagańce, smycze i opaski – żeby psu było łatwiej oddychać.
  • Ustaw go w cieniu lub w pomieszczeniu z klimatyzacją – zabierz psa natychmiast do zacienionego lub klimatyzowanego pomieszczenia, gdzie będzie mógł opocząć.
  • Podaj wodę – pozwól mu napić się odpowiedniej ilości wody, ale małymi łykami, aby uniknąć wywołania wymiotów.
  • Uchył okno lub drzwi – otwórz drzwi lub uchył okna, aby zapewnić przepływ powietrza.

Podsumowując, dbając o naszych psów w czasie upałów, musimy przede wszystkim słuchać swojego psa i obserwować jego zachowanie. Małe zmiany mogą pomóc w minimalizacji ryzyka przegrzania i zadbać o komfort naszego czworonoga w czasie letniego upału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *