Kilka słów o gatunkach królików

Posiadanie króliczka to coraz popularniejsze marzenie dzieci. Urocze, puchate kuleczki są przecież takie urocze, milutkie i słodkie. Cóż, w większości tak ale trzeba również zaznaczyć, że część z tych kuleczek może urosnąć do ponad 12 kilogramów masy, a niektóre pozostaną na poziomie do 1 kilograma.
Wszystko zależy bowiem od rasy królika. Obecnie na świecie liczy się, że występuje około 100 ras. Każda z nich ma inne funkcje i charakterystykę.
Niektóre hodowane są na mięso lub futro a inne do towarzystwa. Są rasy duże, osiągające ponad 6 kilogramów, średnie – 5,5-3,5 kg – małe do 3,5kg, a nawet miniaturowe. Możemy mieć królika krótkowłosego lub długowłosego.
Jednym słowem wszystko zależy od rasy. A oto też i kilka przykładów ras królików.

Króliki gatunki

Królik mini rex
To królik powstały w celu uzyskania futerka idealnego – puszystego, miękkiego z niewielką ilością włosów rdzeniowych. Nie udało się to do końca, jednak i tak futro tego królika jest niezwykłe.
Te białe, puchate zwierzątka narodziły się w Teksasie z krzyżówki małego królika z karłem holenderskim. W rejestrze ras widnieją od 1988 roku.

Królik angora miniatura
Króliki angora to kolejna rasa hodowana ze względu na futerko. Jest ono bowiem bardzo gęste i długie, dzięki czemu łatwo tworzyć z niego wyroby wełniarskie. Przynajmniej kiedyś, były hodowane ze względów futerkowych.
Dziś częściej bawią oczy i są głaskane po miękkim futerku w domowym zaciszu. Z powodu tej zmiany funkcji z użytkowej do zwierzęcia domowego powstała miniaturka klasycznego królika angorskiego.
Są to dosłownie zminiaturyzowane duże króliki angorskie, tylko o wiele słodsze przez wzgląd na gęste i długie futerko w porównaniu do małego ciałka.

Królik belgijski olbrzym
Przydomek olbrzym nie jest przypadkowy. To największa rasa królika, jaka obecnie istnieje jednocześnie będąc jedną z najstarszych ras królików.
Dorosłe króliki mają minimum 6 kilogramów, choć za standard uważa się raczej już 8 kilogramów. Największy udokumentowany królik tej rasy miał zaś 12 kilogramów i uznawany jest za największego osobnika.
Dawniej była to rasa głównie użytkowa przez wzgląd na mięso. Dzisiaj pojawiają się również na wystawach i cieszą widok entuzjastów.

Szynszyl mały
Mimo nazwy wygląd nie pozostawia złudzeń – jest to króliczek, z ras tych małych. Osiąga od 2,5 kilograma do nieco ponad 3 kilogramów. Jednak kolor jego sierści narzuca skojarzenie z szynszylem.
Rasa ta powstała w XIX wieku we Francji i szybko zdobyły popularność jako zwierzątka domowe. Małe, urocze kuleczki przypominające nieco szynszyle.
Temat “króliki gatunki” jest bardzo szeroki. Sam fakt istnienia około 100 gatunków przemawia sam za siebie. Warto się tym jednak zainteresować, podczas poszukiwań idealnego pupila do swojego domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *