Olbrzym belgijski biały

Olbrzym belgijski biały, uważany jest za zwierzę, które osiąga wyjątkowe rozmiary jak na królika. Jego minimalna waga powinna wynosić 5,5 kg, a maksymalna nawet 10 kg. Króliki, które należą do tego typu rasy, są hodowane zazwyczaj w kilku głównych celach.

 

Ich przeznaczeniem najczęściej jest wykorzystanie w przemyśle spożywczym jako mięso, ale również w przemyśle przetwórczym do produkcji futer. Jednak, istnieje wiele osób, które hodują Olbrzymy belgijskie białe w celu pokazania ich na przeróżnych wystawach, bądź po prostu jako zwierze domowe. Olbrzym biały nie jest zbyt wymagającym zwierzakiem, a jedyne co szczególnie potrzebuje, to znaczna przestrzeń, która zapewni mu pełną swobodę ruchów.

 

Mimo braku wymagań, dotyczących warunków utrzymania, warto zaopatrzyć się w doskonały wybieg dla swojego pupila. Idealnym miejscem dla królika, które może posłużyć do rozruszania jego kości może być ogród (w tym przypadku należy pamiętać o konieczności jego ogrodzenia, dzięki czemu zapewnimy bezpieczeństwo królikowi), balkon bądź taras (również zabezpieczony lub zagrodzony). Idealną klatką dla królika będzie ta o dość dużej przestrzeni, dzięki czemu stanie się ona również bardzo dobrym miejscem wypoczynkowym dla zwierzaka, bez względu na porę dnia. Warto również wzbogacić ją w różnorodne atrakcje, które będą idealną rozrywką dla naszego królika. Możemy umieścić w klatce przeróżne zabawki, które znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Ważne jest również odpowiednie żywienie Olbrzyma belgijskiego.

 

Króliki, najczęściej jedzą gotową mieszankę paszową w postaci granulek, które są różnorodne i zależne od wieku a także wagi pupila. Mogą jeść również warzywa, trawy, owoce lub sianko, a także specjalne mięsne dodatki, które z pewnością okażą się nie tylko idealnymi smakołykami, ale również urozmaiceniem diety królika. Należy również pamiętać o ciągłym dostępie do świeżej wody, którą powinniśmy zmieniać każdego dnia. Olbrzym belgijski biały osiąga dojrzałość płciową po dość długim czasie, mianowicie samce potrzebują na to roku, natomiast samice 9 miesięcy. Wczesna próba dopuszczenia pary do skrzyżowania się, może źle wpłynąć na ich dalszy rozwój i wzrost, dlatego ważne jest rozdzielenie osobników w młodym wieku, gdyż częste krzyżówki mogą doprowadzić do znacznych mutacji genowych. Olbrzym belgijski biały, charakteryzuje się harmonijną sylwetką i budową ciała. Króliki tej rasy, posiadają również prostą linię grzbietu, szeroko rozstawione tylne nogi i silne kończyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *