Zwierzęta domowe są często źródłem nieprzyjemnych zapachów. Specyficzny zapach kociego moczu może nie tylko zepsuć Twój nastrój, ale także atmosferę w Twoim domu.
Przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu
Aby dowidzieć się, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, należy zrozumieć, dlaczego koci mocz ma tak specyficzny zapach? Wynika to z jego składu:
- Mocznik jest jednym ze składników moczu, który sprawia, że jest on lepki i ma nieprzyjemny zapach.
- Urochrom jest barwnikiem, który nadaje moczowi jego kolor. Plamy urochromowe są trudne do zmycia z powierzchni.
- Kwas moczowy. Powoduje szybką krystalizację moczu i jest główną przyczyną “problemów z nieprzyjemnym zapachem”.
Po rozłożeniu mocznik przekształca się w amoniak, który ma wyraźny siarkowy zapach. Kryształy w moczu kota są nierozpuszczalne w wodzie. Ponadto w kontakcie z wodą wydzielają one silniejszy zapach. Dlatego też trudno jest wyeliminować przykry zapach w mieszkaniu przy użyciu konwencjonalnych detergentów. Kiedy czyścisz na wilgotno, próbując pozbyć się tak zwanych śladów, zmywa się tylko część odchodów. Utrzymuje się składnik skrystalizowany i ostry zapach.
Intensywność zapachu zależy od poziomu kwasu moczowego w moczu kota oraz od rodzaju powierzchni, na której kot pozostawił ślad. Na przykład trudno jest usunąć ślady z powierzchni tekstylnych, takich jak meble tapicerowane lub tekstylia domowe.
Dlaczego koty zaczynają oznaczać swoje terytorium?
Zapach domowy pojawia się zazwyczaj, gdy kot z jakiegoś powodu zmoczy się w nieodpowiednich miejscach. Dzieje się tak z kilku powodów:
- Niewygodna, nieodpowiednia kuweta lub żwirek. Kuweta musi być wystarczająco duża i mieć osłonięte miejsce. Ważne jest, aby kuweta była w pełni dostosowana do potrzeb Twojego kota.
- Nieznane otoczenie i zapachy. Jeśli pojawią się nieznane zapachy, kot może próbować zneutralizować je swoim własnym. To samo dzieje się, gdy kot staje w obliczu zmiany: przybycia nowego członka rodziny, remontu, zmiany aranżacji.
- Nuda i stres. Długotrwała nieobecność właściciela lub jego niechęć do niego może spowodować, że kot będzie zestresowany i zacznie wyznaczać swoje terytorium.
- Problemy zdrowotne. Pozostawianie znaczników w niedozwolonych miejscach, zwłaszcza jeśli kot wcześniej tego nie robił, często świadczy nie tylko o problemie behawioralnym, ale także o chorobie.