Dlaczego koty zaczynają oznaczać swoje terytorium?

Zwierzęta domowe są często źródłem nieprzyjemnych zapachów. Specyficzny zapach kociego moczu może nie tylko zepsuć Twój nastrój, ale także atmosferę w Twoim domu.

Przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu

Aby dowidzieć się, jak pozbyć się zapachu kociego moczu, należy zrozumieć, dlaczego koci mocz ma tak specyficzny zapach? Wynika to z jego składu:

  • Mocznik jest jednym ze składników moczu, który sprawia, że jest on lepki i ma nieprzyjemny zapach.
  • Urochrom jest barwnikiem, który nadaje moczowi jego kolor. Plamy urochromowe są trudne do zmycia z powierzchni.
  • Kwas moczowy. Powoduje szybką krystalizację moczu i jest główną przyczyną “problemów z nieprzyjemnym zapachem”.

Po rozłożeniu mocznik przekształca się w amoniak, który ma wyraźny siarkowy zapach. Kryształy w moczu kota są nierozpuszczalne w wodzie. Ponadto w kontakcie z wodą wydzielają one silniejszy zapach. Dlatego też trudno jest wyeliminować przykry zapach w mieszkaniu przy użyciu konwencjonalnych detergentów. Kiedy czyścisz na wilgotno, próbując pozbyć się tak zwanych śladów, zmywa się tylko część odchodów. Utrzymuje się składnik skrystalizowany i ostry zapach.

Intensywność zapachu zależy od poziomu kwasu moczowego w moczu kota oraz od rodzaju powierzchni, na której kot pozostawił ślad. Na przykład trudno jest usunąć ślady z powierzchni tekstylnych, takich jak meble tapicerowane lub tekstylia domowe.

Dlaczego koty zaczynają oznaczać swoje terytorium?

Zapach domowy pojawia się zazwyczaj, gdy kot z jakiegoś powodu zmoczy się w nieodpowiednich miejscach. Dzieje się tak z kilku powodów:

  • Niewygodna, nieodpowiednia kuweta lub żwirek. Kuweta musi być wystarczająco duża i mieć osłonięte miejsce. Ważne jest, aby kuweta była w pełni dostosowana do potrzeb Twojego kota.
  • Nieznane otoczenie i zapachy. Jeśli pojawią się nieznane zapachy, kot może próbować zneutralizować je swoim własnym. To samo dzieje się, gdy kot staje w obliczu zmiany: przybycia nowego członka rodziny, remontu, zmiany aranżacji.
  • Nuda i stres. Długotrwała nieobecność właściciela lub jego niechęć do niego może spowodować, że kot będzie zestresowany i zacznie wyznaczać swoje terytorium.
  • Problemy zdrowotne. Pozostawianie znaczników w niedozwolonych miejscach, zwłaszcza jeśli kot wcześniej tego nie robił, często świadczy nie tylko o problemie behawioralnym, ale także o chorobie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *