Oswajanie małego kota

Koty to jedne z najbardziej uroczych zwierząt domowych, coraz chętniej są one przygarniane przez ludzi. Można przygarnąć kota rasowego albo zwykłego dachowca, z pewnością odwdzięczy się on przywiązaniem, uczuciem i wiernością. Mimo, że mówi się iż koty chodzą własnymi ścieżkami, to obecnie coraz więcej osób decyduje się zostawić kota w domu i nie wypuszczać go na zewnątrz. W ten sposób można uchronić jego zdrowie i życie przed różnymi zagrożeniami.

Jak oswoić małego dzikiego kota?

Każdego małego kotka trzeba przyzwyczaić do domu i do panujących w nim warunków. Małe kocięta zabrane od matki przede wszystkim potrzebują opieki i odpowiedniej pielęgnacji, wymagają też poświęcenia im nieco więcej swojego czasu. Koty szybko się uczą, z natury są czyste i bardzo ciekawskie. Dlatego też każdy dom trzeba przygotować na pojawienie się w nim małego kotka. Co jednak gdy bierze się do domu kotka z ulicy? Jak oswoić małego dzikiego kota? Kocięta urodzone na ulicy są całkiem inne niż kotki urodzone w domu. Są wystraszone, płochliwe, zadziorne i czasem trochę niebezpieczne, bo mogą gryź i drapać. Oczywiście robią to ze strachu, ale trzeba na to bardzo uważać.

Techniki oswajania małego kotka

Małego dzikiego kotka idzie oswoić, trzeba się jednak wykazać cierpliwością, wyczuciem i systematycznością działania. Mały kotek zabrany z ulicy jest przede wszystkim bardzo wystraszony nowym otoczeniem i towarzystwem. Trzeba mu dać czas na przywyknięcie do nowych warunków i pokazać mu, że nie ma się złych zamiarów. Jeśli ma się w domu dorosłego kota, najlepiej kotkę, wtedy można spróbować zostawić oba koty razem i zobaczyć czy starszy kot zaopiekuje się wystraszonym maleństwem. Tak się dzieje bardzo często w przypadku kotek, jeśli jednak ma się starszego kocurka, wtedy lepiej początkowo ograniczyć ich kontakt.

Czułość przede wszystkim

Kocięta potrzebują dużo uczucia i troski. Kiedy są wystraszone trzeba je zostawić same, by przywykły do nowych warunków. Takie kotki z dnia na dzień robią się spokojniejsze i bardziej pewne siebie, zaczynają też z ciekawości zwiedzać swoje otoczenie. Warto spędzać z takim kotkiem dużo czasu ale nie narzucać mu się wtedy ze swoją obecnością. Jeśli nie będzie się zwracać na takiego kotka nadmiernej uwagi, ten sam wkrótce zacznie łaknąć ludzkiego towarzystwa i coraz chętniej będzie z nim spędzał czas. Każdemu zwierzęciu trzeba dać szansę, nawet jeśli początkowo kotek wydaje się zbyt dziki, to na pewno da się go oswoić i szybko zmieni on swoje zachowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *