Jakie psy dla rodzin z dziećmi są najlepsze

Psy żyją średnio kilkanaście lat. Dlatego wybierając psa, musimy zwrócić uwagę na szereg aspektów. Przez całą nasza wspólną drogę musimy się wzajemnie uzupełniać i sobie towarzyszyć. Psy w domach, gdzie są małe dzieci, albo istnieje prawdopodobieństwo, że się pojawią, muszą mieć specyficzne cechy charakteru.

Psy dla rodzin z dziećmi – 10 najodpowiedniejszych ras

Można się miło zaskoczyć, czytając, że tych psiaków jest tak dużo. Pamiętajmy jednak, że mimo tego, że pies znajduje się na liście, musimy podchodzić do niego indywidualnie. Zwracając uwagę na nasze nawyki i codzienność, warto wziąć też pod uwagę wielkość psa.

Psy dla rodzin z dziećmi

Psy małe:

  • Jamnik
  • Papilon
  • Buldog francuski
  • Mops

Psy średniej wielkości:

  • Wyżeł węgierski
  • Pudel
  • Beagle

Psy duże:

  • Golden Retriever
  • Bokser
  • Labrador Retriever

Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa

Wybierając psa do domu z dziećmi, przede wszystkim musimy się dowiedzieć czy pies jest agresywne. Niedopuszczalne jest, by w domu z dzieckiem znajdował się pies, który może zareagować agresywnie. Jak wiemy, dzieci są głośne, mają zamaszyste ruchy, młodsze jeszcze dobrze nie panują nad rączkami. Wszelkie takie nagłe ruchy dziecka mogą sprawić, że pies poczuje się zagrożony. Następstwem takiego zachowania może być ugryzienie dziecka.
Jednak pamiętajmy, że również dziecko musi od najmłodszych lat poznawać zasady zachowania przy psie. Często widzimy filmiki z dziećmi, które ciągną uszy psa, wchodzą na ich posłania, siadają na nich. Takie zachowania nie powinny mieć miejsca! Dziecko nie robi tego celowo. Nie wie, że psa może boleć coś. Tak samo skąd dziecko może mieć świadomość, że dla psa jego miejsce jest ważne i nikt nie powinien go zajmować? Rodzic czy opiekun zawsze musi być obecnym przy dziecku z psem i kontrolować go. Pies to również istota czująca i trzeba zachowywać się odpowiednio w stosunku do niego.

Pies z adopcji i mieszaniec. Czy też mogą zamieszkać z dzieckiem?

Mieszańce, czyli psiaki pospolicie zwane kundelkami, również mogą być świetnymi kompanami dziecka. Pamiętajmy, by uczyć je odpowiedniego zachowania. Gdy są szczeniakami, nie pozwólmy na podgryzanie, skakanie na nas. Gdy podrosną, może to być męczące. Nawet mały psiak, który skacze na nasze rajstopy, może pozbawić nas radości.

Jeżeli chcemy zaadoptować dorosłego psa, co jest godne pochwały, to też jest to możliwe. W tej sytuacji musimy porozmawiać z osobami, które znają już psiaka. W fundacjach psy często mieszkają u wolontariuszy w ramach tzw. domu tymczasowego. Tam wolontariusze już znają psy i potrafią powiedzieć czy dany pies nada się do domu, gdzie jest dziecko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *