O jakich szczepionkach dla szczeniaka musisz pamiętać?

Niezależnie od tego, czy psa adoptujemy, zakupimy u hodowcy, czy weźmiemy od sąsiada, musimy pamiętać o obowiązkach, które na nas spoczywają. Najważniejsze to szczepienia czworonoga. Czy wszystkie szczepienia są obowiązkowe, czy któreś są obowiązkowe z urzędu? Dowiesz się tego z artykułu.

Szczeniak w domu, a ochrona jego zdrowia, o czym pamiętać?

Przyprowadzając do domu nowego członka rodziny, od razu musimy zatroszczyć się o jego dobro. Jeżeli adoptowaliśmy psa ze schroniska albo zakupiliśmy u zarejestrowanego hodowcy, pies powinien posiadać książeczkę zdrowia. Jeżeli tak nie jest, upomnij się o nią. W książeczce powinieneś mieć wpisane szczepienia, które Twój pies już miał robione. Gdyby się okazało, że pies takiej książeczki nie posiada, ponieważ psa masz od znajomego, to od razu się tym zajmij. Książeczkę możesz kupić zazwyczaj w gabinecie weterynaryjnym.

Jakie szczepionki dla szczeniaka trzeba wykonać?

Najpierw szczeniak w 3 tygodniu życia jest odrobaczany. Kolejne odrobaczanie jest około 5 tygodnia życia. A jakie szczepionki dla szczeniaka trzeba zrobić? Zaczniemy od tego, że szczepienia dzielimy na podstawowe oraz zalecane. Podstawowe są to te, które musimy wykonać, natomiast zalecanych nie wybieramy sami. Zalecane zaleca lekarz weterynarii, gdy uważa, że zachodzi taka potrzeba.
Szczepienia podstawowe są robione przeciwko następującym chorobom:

  • nosówka
  • parwowiroza
  • choroba Rubartha
  • wścieklizna

W którym tygodniu muszę zaszczepić psa?

Pierwsze szczepienie robi się około między 6, a 9 tygodniem życia. Jest to szczepionka skojarzona, dwuskładnikowa. Szczepimy wtedy przeciwko nosówce oraz parwowirozie.
Następne szczepienie lekarz wykonuje szczepionką trzyskładnikową. Szczepienie to wypada między 9, a 11 tygodniem życia, a szczepimy przeciwko chorobie Rubartha, nosówce i parwowirozie.
Trzecie szczepienie wypada między 12, a 14 tygodniem życia. Szczepimy wtedy psa przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha oraz przeciw zapaleniu górnych dróg oddechowych, potocznie nazywanym kaszlem kenelowym.
Ostatnie szczepienie, najbardziej znane, to szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wykonuje się je około 3-4 miesiąca życia. Tu musimy zaznaczyć, że to szczepienie jest obowiązkowe, zgodnie z art. 85., ustępu 1 Ustawy o Ochronie Zdrowia Zwierząt oraz Zwalczaniu Chorób Zakaźnych Zwierząt. To szczepienie trzeba powtarzać co roku, jeżeli właściciel psa nie będzie tego robił, podlega on karze grzywny.

Dodatkowe szczepienia, jak było wspomniane, zaleca lekarz, gdy pies jest szczególnie narażony na jakieś choroby. W grupę tych szczepień wchodzą szczepienia przeciw boreliozie, leptospirozie, dermatofitozie lub herpeswirozie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *