Koty o migdałowych oczach, czyli kociaki syjamskie

Koty te są wyjątkowe. Ich piękne pyszczki o migdałowych oczach pamięta każdy fan bajki Disneya. Bo to „Zakochany Kundel” sprawił, że te kociaki zasłynęły w świecie. Co powinieneś wiedzieć zanim zaprosisz je do swojego domu? Zachęcamy do czytania.

Skąd pochodzą koty syjamskie i co o nich wiemy?

Koty te przywędrowały do nas z Tajlandii prawie 150 lat temu. Pierwsze pojawiły się w Wielkiej Brytanii w 1884 roku. Koty te były prezentem dla brytyjskiego konsula od króla Syjamu. I stąd też pochodzi ich nazwa. Syjam leżał na terytoriach dzisiejszej Tajlandii. Przez długi czas koty te były uważane za dostojne i mieli je tylko bogaci ludzie.
Kociaki syjamskie ciężko pomylić z innymi kotami. Mają one bardzo charakterystyczny wygląd. Ich głowa w kształcie trójkąta, a na niej osadzone oczy, które mają kształt wspomnianych migdałów. Ciało kota syjamskiego jest szczupłe i umięśnione. Mają szczupłą i filigranową sylwetkę, tak samo ich kończyny, są długie i smukłe, łapy są zgrabne. Ogon kotów syjamskich jest chudy. Kolor ogona, uszu, łap i pyszczka można spotkać w kolorze czekoladowym, ciemnobrązowym, liliowym lub niebieskim. Oczy kotów syjamskich są niebieskie. Umaszczenie ich jest bardzo charakterystyczne. Jest to umaszczenie tzw. point, czyli są jednego koloru – odcienie kremowego, natomiast łapy, pyszczek, ogon i uszy mają ciemne – jest to tzw. maska. Taki wygląd kotów jest tak naprawdę efektem pracy hodowców. Starali się tak łączyć pary, by efekt był zadowalający.
Charakter kotów syjamskich jest bardzo specyficzny. Są one naprawdę wymagające. Potrafią upominać się o uwagę swego opiekuna, głośno miaucząc. Mimo tej potrzeby bycia zauważonym są one naprawdę odważnymi zwierzętami.

Kociaki syjamskie – jak przygotować się na ich zakup czy adopcje

Jeżeli zdecydowaliśmy się na opiekę nad kotem syjamskim, to musimy pamiętać, że są to naprawdę wymagające zwierzęta. Są dość głośne i bardzo uzależniają się od opiekuna. Jednak mimo tego bez problemu zaprzyjaźniają się z każdym domownikiem.

Cena kotów syjamskich

Jeżeli mówimy o zakupie kota syjamskiego, to szukajmy jedynie takiej hodowli, która jest zarejestrowana w WCF. Mało prawdopodobne by taki kociak znalazł się również do adopcji w schronisku dla bezdomnych zwierząt, jednak nasze pierwsze kroki mogą być skierowane w takie miejsce.
Ceny kotów syjamskich różnią się zależnie od hodowcy i odmian rasy. Możemy kupić kotka już od 1800, ale ceny sięgają nawet 6000 zł.

Podstawy przy zakupie kota syjamskiego

Poza tym kot syjamski, jak każdy kot, potrzebuje tego samego. Musimy zapewnić mu pożywną karmę oraz regularne wizyty u weterynarza. Nie zapomnijmy zaopatrzyć się w drapaki oraz zabawki dla naszego pupila. Za to wszystko on się odwdzięczy wielką miłością i przywiązaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *