9 ras psów z predyspozycjami do zapalenia stawów.

Chociaż każdy pies może mieć problemy ze stawami, z powodu predyspozycji genetycznych i budowy ciała, niektóre rasy są bardziej podatne na rozwój tego rodzaju problemów. Chociaż wszyscy rodzice szczeniąt powinni zwracać uwagę na oznaki bólu stawów lub unieruchomienia, zwłaszcza gdy ich psy się starzeją, niektóre rasy są bardziej podatne na problemy ze stawami.

Kupując szczeniaka, dowiedz się, czy rodzice – lub szczenięta z innych miotów – kiedykolwiek wykazywali oznaki problemów ze stawami, takich jak dysplazja stawu biodrowego. Jeśli Twój pies jest już członkiem Twojej rodziny i martwisz się o jego zdrowie stawów, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o ćwiczeniach, które pomogą utrzymać mobilność, czynnościach, których należy unikać oraz o dodawaniu do jego diety specjalnie zaprojektowanych suplementów.

Poniżej rasy psów podatne na artretyzm. Jeśli jesteś rodzicem szczeniąt któregoś z tych psów, uważnie obserwuj swojego psiego towarzysza!

1. Owczarki niemieckie.

Nie jest tajemnicą, że są predysponowane do dysplazji stawu biodrowego, a także innych problemów ze stawami, takich jak zapalenie stawów. Bycie proaktywnym w ich zdrowiu może pomóc w zapobieganiu powadze tych problemów, jeśli się rozwiną.

2. Labradory.

Labradory są podatne na otyłość, która może zwiększać obciążenie stawów, a także pogarszać powszechne w rasie schorzenia, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.

3. Jamniki.

Ze swoimi długimi, niskimi torsami, jamniki mogą mieć problemy z plecami, zwłaszcza jeśli ich małe ciałka mają nadwagę. Unikanie nadmiernego obciążenia pleców i szyi zmniejsza również ryzyko urazów kręgosłupa.

4. Rottweiler.

Podobnie jak wiele innych dużych ras, rottweilery są genetycznie predysponowane do rozwoju dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz zapalenia stawów. Są również podatne na wadę chrząstki stawowej, której można zapobiec dzięki odpowiedniemu odżywianiu.

5. Nowofundland.

Te łagodne olbrzymy, podobnie jak inne duże rasy, mogą w młodym wieku rozwinąć dysplazję stawów biodrowych i/lub łokciowych, a także zapalenie stawów. Wynika to częściowo z faktu, że rosną tak duże w tak szybkim tempie.

6. Dogi niemieckie.

Nie powinno dziwić, że na tej liście znalazł się duży i sympatyczny dog niemiecki. Podobnie jak w przypadku innych, ich ogromne ramy i szybki wzrost mogą prowadzić do dysplazji stawu biodrowego i/lub łokciowego oraz zapalenia stawów.

7. Bernardyn.

Podobnie jak inne kolosalne kły, ogromne, szybko rosnące ciała bernardyna mogą powodować obciążenie stawów, prowadząc do problemów, takich jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych oraz zapalenie stawów.

8. Owczarki staroangielskie.

Te duże psy to kolejna rasa, która może być nękana przez skutki dysplazji stawów biodrowych. Oznacza to, że właściciele powinni również zwracać uwagę na rozwój zapalenia stawów.

9. Mastif angielski.

Potężny mastif angielski to kolejna rasa podatna na dysplazję stawów biodrowych i/lub łokciowych, co czyni je również kandydatami na zapalenie stawów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *