Biegunka, czyli inaczej rozwolnienie u psa nie jest rzeczą, z którą właściciele chcą się mierzyć. Oznacza ona poważny problem u psa, o podłożu bakteryjno-wirusowym lub żywieniowym, na który musimy coś zaradzić. Co robić, gdy pies ma rozwolnienie? Jak pomóc psiakowi?
Biegunka – przyczyny
Najpierw należy zastanowić się dlaczego pies ma biegunkę. Skąd wziął się problem z wydalaniem, ogólne osłabienie psa, gorączka i ból, jaki odczuwa? Przyczyn jest naprawdę wiele i mają różne podłoża.
Najczęściej biegunka to efekt zjedzenia zepsutego jedzenia. Znaleziona padlina, zbyt stare zarażone larwami stare jedzenie lub coś znalezionego w śmietniku.
Do biegunki może również doprowadzić niewłaściwa dieta. Wszelkie doprawione jedzenie, produkty mleczne, alergie pokarmowe, czy produkty szkodliwe dla psa jak pomidory, cebula, awokado mogą spowodować rozwolnienie. Także zła jakościowo karma zawierająca mało wartościowego białka, może spowodować problemy.
Trzeba pamiętać również o truciznach i trutkach. Pies może zjeść przez przypadek rozrzuconą truciznę na gryzonie, ktoś może mu podłożyć zepsute lub zatrute jedzenie albo też psiak może zjeść roślinę o trującym działaniu.
Aby tego uniknąć należy zwracać uwagę na to, co mamy na podwórku, co dajemy psu i co właściwie on je. Jednak często mimo pilnowania coś się może stać.
Gdy pies ma rozwolnienie
Zależnie od tego jaki jest stan psa, tak musimy dopasować nasze próby pomocy zwierzęciu.
Jeśli ma biegunkę o stanie łagodnym i nie ma dużej gorączki możesz poradzić sobie z tym sam w domu. Oczywiście, jeśli chcesz i masz taką możliwość zabranie psa do weterynarza pomoże, jednak w takim przypadku wystarczy obserwować psa, dawać mu dużo wody, aby się nie odwodnił i przez 24 godziny nie podawać mu jedzenia. Dopiero po tym czasie zaserwujmy mu odpowiednią karmę – najlepiej delikatną dla żołądka jak świeże piersi z kurczaka.
Gdy pies ma ostrą biegunkę, nie chce pić, widocznie boli go brzuch, ma gorączkę i często oddaje wodniste odchody powinniśmy udać się do weterynarza. Są to oznaki ostrej biegunki, która może spowodować dalsze dolegliwości. Może być ona również oznaką poważniejszej choroby.
Do weterynarza powinniśmy udać się również w przypadku krwawej biegunki, gdy pies jest niespokojny i wymiotuje przy okazji biegunki. Są to mniej prawdopodobne objawy, ale mogą się zdarzyć przy ostrej biegunce.
Podsumowanie
Gdy pies ma biegunkę najlepiej przyjrzeć się i sprawdzić. Czy jest to biegunka łagodna, czy ostra. Z łagodną możemy poradzić sobie w domu, z ostrą musimy natychmiast udać się do lekarza. Dobrze również zrobić przegląd rzeczy w zasięgu psa, czyli znaleźć powód biegunki. Może to zjedzona trująca roślina, albo zmiana karmy czy też przypadkowo zjedzona trutka. Warto podjąć próbę ustalenia tego, aby weterynarz mógł szybciej pomóc naszemu zwierzęciu.