Żywienie psów różnych ras

Pies może zostać wspaniałym przyjacielem, bo jest to zwierzę z natury wierne, oddane i przyjacielskie. Wymaga jednak specyficznej opieki i odpowiedniego traktowania. Dzięki temu wyrośnie na dobrego psa, który będzie miał wiele uczucia dla swojego właściciela. Każda rasa psów jest inna i inne ma potrzeby w związku z tym. Jednak żywienie u tych ras zwykle wygląda podobnie.

Nawyki żywieniowe młodego psa

Żywienie u młodych psów a u psów starszych, zwykle wygląda całkiem inaczej. Inne są potrzeby z tym związane szczenięcia a inne dorosłego psa. Małym psiakom kupuje się karmę przeznaczoną dla szczeniąt, zaś dla psów dorosłych, karmę przeznaczoną dla psów dorosłych. Z pewnością mały piesek nie ma jeszcze ukształtowanego w pełni uzębienia, do tego ma mały żołądek. I chociaż ma duży apetyt to nie jest w stanie dużo zjeść. Dlatego karma dla szczeniąt jest delikatna dla małych brzuszków i składa się z małych elementów, które piesek będzie w stanie pogryźć. Dla szczeniąt przeznaczona jest głównie karma mokra, bo jest dla nich łatwiej przyswajalna.

Ile karmy dawać psu?

To jak dużą porcję karmy się podaje psu zależy od różnych kwestii. Przede wszystkim bierze się pod uwagę wiek psa i jego wagę. Jeśli pies za dużo waży, weterynarz zaleci ograniczyć mu porcje karmy. Jeśli zaś waży za mało, wtedy porcje będą musiały być zwiększone. Normalny zdrowy pies w dorosłym wieku powinien jeść przynajmniej dwa razy dziennie. Dobrym zwyczajem jest podawanie psu dwóch porcji mokrej karmy i jedną porcję suchej karmy. Ale to wszystko zależy od wspomnianych wyżej kryteriów. Małe psy również mogą dostawać taką ilość posiłków, ale porcje powinny być dużo mniejsze.

Jak się dowiedzieć ile karmy powinien pies spożywać?

Jeśli ktoś nie wie ile karmy dawać psu , wtedy można się poradzić weterynarza, właściciela hodowli z której się psa wzięło lub można też zapytać innych właścicieli psów na forach internetowych lub na portalach społecznościowych. Każda cenna rada jest na wagę złota, warto więc w ten sposób się właśnie dowiedzieć ile karmy nasz pies potrzebuje. Warto też poobserwować swojego psa, zwrócić uwagę na to jak duży ma apetyt, czy wszystko zjada z miski czy wręcz przeciwnie dużą część jedzenia zostawia. To właśnie po zachowaniu psa można stwierdzić czy zaspokajane są jego potrzeby. Na pewno też warto zwrócić uwagę na wygląd psa, czy nie jest on nadmiernie wychudzony lub wręcz przeciwnie, czy nie ma nadwagi, która może być dla niego bardzo szkodliwa. Jak widać na wiele sposobów można się dowiedzieć, ile pies potrzebuje dostawać pożywienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *