Jak wiadomo zwierzęta nie mogą nam powiedzieć co się z nimi dzieje. Czy coś je boli, czy wszystko jest w porządku. Przekazują nam te informacje za pomocą swojego zachowania.
O tym, czy coś się dzieje możemy również dowiedzieć się z nagłych zmian w ich trybie życia.
Dzisiaj na tapet w tej kwestii bierzemy króliki. Dokładniej coraz bardziej popularne króliki miniaturki.
Królik miniaturka zachowanie i tryb życia
Zacznijmy od omówienia trybu życia królików . Oczywiście u różnych ras może być ono nieco inne, jednak są pewne rzeczy, które wyglądają podobnie u wszystkich ras.
To ciche zwierzęta, które głównie przejawiają swoją aktywność rano i wieczorem. Jest to pozostałość po dzikich przodkach, które w ten sposób starały się omijać drapieżniki.
Zwykle są to łagodne zwierzęta, które nie wykazują agresji. Jednak zwykle to nie zawsze.
Broniąc swojego terenu przed “intruzem” np. nowym królikiem mogą znaczyć teren, gryźć meble lub próbować ugryźć człowieka.
Samo gryzienie otoczenia może być wynikiem również nudy, dlatego zwierzątku należy dostarczać odpowiednią ilość rozrywki. Może być to poprzez puszczanie na wybieg w ogródku, zabawę, wnoszenie zabawek, czy nawet danie koszyka z sianem, w którym króliczek spokojnie będzie kopał.
Wydaje się więc, że taki pupil to idealne zwierzątko. Ciche, spokojne, nie broi za bardzo. Jednak ma to swój koszt.
Na wolności takie zachowanie ma zagwarantować przeżycie zwierzęcia, które obawia się, że złowi je drapieżnik. W niewoli takie zachowanie zaś utrudnia wczesne wykrycie wszelkiej maści nieprawidłowości, chorób, czy dolegliwości. Dlatego należy bardzo uważnie obserwować zachowanie króliczka.
Zachowanie królika czyli jego mowa ciała nie jest tak otwarta jak mowa ciała psa. Po psie widać od razu, że jest zrelaksowany, rozgniewany, zły czy przestraszony. Po króliku nie widać tego tak dokładnie.
Aby to ocenić trzeba umieć odróżniać ułożenie uszu, zwracać uwagę na oczy czy napięcie mięśni.
Ważne są również dźwięki. Problem w tym, że są ciche, by drapieżnik nie mógł ich w ten sposób namierzyć.
Co jednak oznaczają konkretne zachowania?
Tupanie to jeden z łatwej do rozpoznania zachowania. Zwykle oznacza ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, ale często w warunkach domowych to irytacja zwierzątka wywołana naszym zachowaniem. Przykładowo ignorowaniem go na korzyść innego zwierzęcia.
Częste tupanie jest już jednak powodem do zmartwień. Może oznaczać ból zwierzątka po wzdęciach.
Szeroko otwarte oczy, pionowe uszy i napięte mięśnie wskazują niepokój. Zwierzę czuje się zagrożone lub obawia się nowej przestrzeni.
Jeśli oczy są przymknięte królik jest zadowolony i spokojny.
Położone uczy, przykucnięta poza i napięte mięśnie wskazują na niepokój. Nie powinniśmy wtedy wykonywać gwałtownych ruchów przy króliku, gdyż może nas zaatakować w obronie lub uciec.
Królik miniaturka zachowanie i tryb życia to temat szeroki. Opiera się o całą mowę ciała króliczków. Najważniejsza jednak jest obserwacja. Jeśli dostrzeżemy zmiany w zachowaniu, warto sięgnąć opinii u weterynarza.