Jak zrobić poidła dla królików samemu?

Posiadanie w domu królika wiąże się z odpowiednim przygotowaniem dla niego klatki. Odpowiednia ściółka, legowisko, czyli miejsce do spania, kupno odpowiedniej miseczki na żywność oraz poidełko. Tylko czy to poidełko to faktycznie konieczny zakup?

Poidełko dla królika – konieczność, czy nie?

Wielu popiera tezę, że poidełkiem dla królika może być zwykła miseczka, taka sama jak ta na jedzenie. Ceramiczna miseczka o niedużej pojemności oczywiście może spełniać taką funkcję. Jednak to nie jest najlepsze rozwiązanie.
Owszem ma swoje plusy. Nie trzeba przyzwyczajać królika do dziwnego poidełka, miseczkę łatwiej się napełnia i łatwo czyści.
Jednak mając na uwadzę, że miseczka stoi sobie w ściółce, przy skaczącym króliku, który również załatwia swoje potrzeby fizjologiczne to mycie tej miseczki będzie bardzo częste. Królicze bobki mogą bowiem wpaść do miseczki, podobnie jak sierść i sianko, a sam królik może wodę po prostu rozlać.
Tak więc z jednej strony niby proste rozwiązanie, ale więcej trzeba włożyć wkładu, by później utrzymać to w czystości.
Dlatego lepiej posiadać poidełko. Zwierze co prawda musi się do niego przyzwyczaić, a my musimy trochę więcej poświęcić uwagi przy wlewaniu do niego wody.
Jednak królik nie zabrudzi sobie wody, a także jej nie rozleje.

Poidła dla królików jak zrobić samemu w domu?

Poidła dla królików nie są drogą sprawą. Jednak nie musimy wydawać na nie pieniędzy w ogóle jeśli mamy chwilę czasu i minimalne zdolności manualne.
Do zrobienia samodzielnie poidła dla królika potrzebujesz jedynie plastikowej butelki z nakrętką, metalową rurkę ze stali nierdzewnej i metalowej kulki o średnicy minimalnie mniejszej niż średnica otworu rurki.
Kiedy zbierzesz potrzebne przedmioty możemy zabrać się za zrobienie prostego poidła dla królików.
Zaczynamy od przygotowania rurki. Jeden z jej końców opukujemy młotkiem, tak by zagiąć brzegi do wewnątrz rurki. Następnie bierzemy wiertarkę w dłoń i wyrównujemy od środka zagięte brzegi. Pamiętaj, aby wziąć wiertło tylko troszkę mniejsze niż średnica kulki. Po oszlifowaniu rurka do poidełka jest gotowa.
Wkładamy do niej kulkę i zaginamy drugi koniec rurki. Następnie w nakrętce od butelki wywieramy otwór, przez który przejdzie rurka. Dziurka nie powinna być szersza od rurki, tylko mieć bardzo podobną wielkość do rurka.
Teraz rurkę wtykamy przez nakrętkę do butelki. Wlewamy wodę do butelki i całość ostrożnie przytwierdzamy do klatki dla królika.
Poidełko jest gotowe.

Poidła dla królików jak zrobić to dość proste pytanie na które jest prosta odpowiedź. Za pomocą butelki i rurki z kulką możemy w kilkadziesiąt minut zrobić takie samo poidełko jak te ze sklepowej półki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *