Pies a podróże: Jak przygotować psa do podróży i wyjazdów

Pies w podróży – przygotowanie do wyjazdu

Chcesz wyjechać na wakacje, ale nie możesz zostawić swojego czworonoga w domu? Powinieneś przygotować psa do podróży. W tym artykule znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci właściwie przygotować psa do wyjazdu.

I. Wizyta u weterynarza

Przede wszystkim, przed podróżą warto udać się ze swoim psem do weterynarza. Lekarz oceni, czy psy jest w dobrym zdrowiu oraz czy nie potrzebuje szczególnej opieki podczas wyjazdu. Ponadto warto zabezpieczyć się przed chorobami, które mogą pojawić się podczas podróży i które mogą rzutować na zdrowie czworonoga.

II. Przygotowanie psa do jazdy samochodem

  1. Pozytywna asocjacja z samochodem

Żeby pies dobrze znosił podróż samochodem, warto zacząć przygotowanie do jazdy już na długo przed wyjazdem. Najlepiej, aby zacząć od kilku wizyt w samochodzie bez jazdy – pies powinien pozytywnie kojarzyć pojazd. Zaczynając od siedzenia w nim i grając z psem pozwolimy mu zwyczaić się ze środowiskiem i redukujemy stres.

  1. Bezpieczeństwo na drodze

Podczas jazdy samochodem należy zadbać o bezpieczeństwo czworonoga. Warto dokupić specjalny pas do przypięcia psa, który zapobiegnie jego przemieszczaniu się po samochodzie. Podczas jazdy psa nie wolno trzymać luzem na siedzeniu, ani też nadmierne ograniczać jego ruchów.

III. Wyjazd z psem – co warto spakować

  1. Pokarm i poidełko

Podczas podróży nie warto zmieniać diety swojego pupila. Przygotuj dla niego wystarczającą ilość karmy i poidełka, tak aby w ciągu całego dnia miał zapewnioną odpowiednią ilość pożywienia i wody.

  1. Koc, zabawki, ściereczki

Warto zapakować dla psa wszystko to, czego potrzebuje w czasie podróży i poza nią. Koniecznie zabieraj ulubione kocyki, ściereczki, i zabawki psa – przyniosą mu one poczucie bezpieczeństwa, a także zajmą jego wolny czas.

  1. Środki higieniczne

W czasie wyjazdu przyda się kilka podstawowych środków higienicznych dla pupila. Należy zadbać o miski, miseczki, ręczniki, worki z pieluchami i jednorazowe rękawiczki.

IV. Zakwaterowanie

  1. Dog-friendly

Przed wyjazdem konieczne jest upewnienie się, czy wybrany przez nas obiekt noclegowy jest dog-friendly. Niektóre hotele czy apartamenty nie pozwalają na pobyt z czworonogiem, inne mają pewne wymagania (np. maksymalna waga psa). Przed dokonaniem rezerwacji dokładnie sprawdź strony internetowe obiektów noclegowych.

  1. Warunki pobytu

Przysłowiowe “rezerwowanie przez internet” pozwala w ogromnej większości na dokładne zapoznanie z warunkami pobytu. Przy wyborze miejsca noclegowego warto zwrócić uwagę na dostępność np. miejsca na spacery, plac zabaw, bliskość lasów czy plaży.

V. Podsumowanie

Podróż z psem może być bardzo przyjemna i nie generuje zbyt wielu problemów, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy zwierzę. Najważniejsze, aby pamiętać o bezpieczeństwie, regularności posiłków, odpowiedniej ilości wody do picia oraz o wyborze odpowiedniego miejsca noclegowego. Przebywanie z czworonogiem podczas wakacji może być dla obu stron bardzo korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *