Jak poznać że kotka jest w ciąży

Ciąża kota, coraz częściej postrzegana jest jako bardzo duży kłopot związany z koniecznością znalezienia maluchom dobrych,kochających domów i opiekunów. Natomiast, jeśli rozmnażamy zwierzęta w sposób odpowiedzialny, świadomi i w pełni planowy, ciąża u kota może być wydarzeniem bardzo radosnym i pożądanym, którego będziemy wyczekiwać z niecierpliwością.

 

Kotki, mogą być gotowe do zajścia w ciąże bardzo wcześnie – nawet około 6 miesiąca życia. Nie oznacza to jednak, że ciąża w tak młodym okresie życia wpływa korzystnie dla ich organizmu oraz zdrowia. Dla ich dobra, kotki nie powinny zachodzić w ciążę przed ukończeniem 18 miesięcy, ponieważ kotka, która nie osiągnie minimum 2,5 kg, nie jest w stanie fizjologicznie znieść ciąży. Koty jednak, mają niezwykłą zdolność do zachodzenia w ciąże. Kotka jest w rui, najczęściej w okresie wiosennym, natomiast rzadziej jesienią.

 

W praktyce może być ona w rui nawet czterokrotnie podczas roku. Okresy płodne, uzależnione są jednak od trybu życia kota i długości dnia. Niestety, organizm kotów, które żyją w domach i są oświetlane sztucznym światłem powoduje, że kotka może być praktycznie w permanentnej rui. Ciąża kota, może trwać od 52 do 74 dni. U kotów rasowych najczęściej przebieg ten bywa nieco dłuższy niż u typowych dachowców. Natomiast w jednym i drugim przypadku, kotka w niesprzyjających warunkach może samoistnie wstrzymywać poród i tym samym przedłużać ciążę. Średnio, okres ten wynosi 66 dni. Jak poznać że kotka jest w ciąży? Przez pierwsze trzy tygodnie ciąża u kotki może być całkowicie niewidoczna.

 

W tym czasie zwierzęta zachowują się zupełnie normalnie, przez co ciężko nam dostrzec pewne zmiany. Śpią, bawią się tyle samo co wcześniej, dlatego tak łatwo przeoczyć okres ciąży kotki i zachodzące w niej zmiany. Pierwszym sygnałem ciąży kotki jest ogromny apetyt, który pojawia się u przyszłej mamy zazwyczaj po 18 dniu ciąży i może towarzyszyć jej aż do porodu oraz przez cały okres karmienia kociąt. Kotka w tym czasie potrafi zjeść bardzo duże ilości karmy bądź innych posiłków. Widocznym i wyraźnym objawem ciąży jest również pojawienie się sutków, które normalnie u kotek są mało widoczne. Nabrzmiałe i dodatkowo zaróżowione sutki, stanowią naturalny element przygotowania się kotki do karmienia maluchów. Kolejnym istotnym objawem ciąży kota jest powiększający się brzuch. Natomiast w momencie gdy kotka szuka ciepłego i bezpiecznego a zarazem spokojnego miejsca możemy spodziewać się w szybkim czasie małych kotków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *