Co się dzieje, gdy kot ma przekrwione oczy?

Oczy to bardzo ważny i bardzo delikatny organ u człowieka. Z kotami jest podobnie – ich oczy są bardzo czułe i odpowiadają za większość odbieranych sygnałów przez nie. Dlatego przekrwione oczy u kota to prawdziwy problem, który należy jak najszybciej rozwiązać.

Przekrwione oczy u kota – objaw czy choroba?

Widząc zdjęcia, jakie zatroskani właściciele kotów wstawiają do Internetu w nadziei na rozwiązanie problemu można się przestraszyć. Jest to jednak efekt niewiedzy.
Zaczerwienione, przekrwione oczy są bowiem objawem znacznie poważniejszych problemów, które wymagają opieki weterynaryjnej. Nie ma co zwlekać z wizytą, gdyż każda chwila może przyspieszyć diagnozę. Jest to ważne, gdyż występuje kilka chorób, gdzie występują przekrwione oczy.

Choroby kocich oczu

Najczęstsze jest zapalenie spojówek . Główną przyczyną tej choroby jest zapalenie błony śluzowej pokrywającej część gałki ocznej i wewnętrzną część powieki. Może być to choroba zaraźliwa, jednak tylko z kota na kota. Człowiek nie może zarazić się od zwierzęcia.
Objawami, oprócz zaczerwienionych oczu jest łzawienie oraz wydzielina – przezroczysta, szara, żółta, zielona lub ciemna – wydobywająca się z oczu. Pojawia się także opuchlizna, kichanie i wydzielina z nosa.
Leczenie następuje za pomocą antybiotyków miejscowych oraz terapią weterynaryjną.

Drugą częstą dolegliwością jest podrażnienie oczu . Zwykle nie jest one spowodowane alergiami, jednak nadal w otoczeniu kota jest wiele substancji o działaniu drażniącym. To mogą być rzeczy o silnym zapachu, środki czyszczące, czy dym tytoniowy.
Objawia się to najczęściej dyskomfortem, przekrwionymi oczami kota, mrużeniem i tarciem oczu.
Pierwszym krokiem przy tej dolegliwości powinno być przemycie oczu roztworem do płukania oczu. Jednak nie zapomnij zadzwonić do weterynarza – objawy podrażnienia są prawie takie same jak w przypadku innych groźnych schorzeń. Czekanie na dalszy rozwój może przyczynić się nawet do utraty wzroku przez zwierzątko.
Jeśli zaś ustalisz jaka substancja podrażnia oczy twojego kota, najlepiej usuń ją z domu, by zapobiec takim wypadkom w przyszłości.

Potencjalnie poważnym schorzeniem są wrzody rogówki . To otwarte owrzodzenie na powierzchni oka, które może spowodować zmętnienie części oka.
Powstają na skutek urazów oczu, przewlekłej suchości oka lub rzadkich anomalii anatomicznych, a także nieleczonych infekcji oczu.
Do objawów należy zmętnienie oka w miejscu zakażonym, pocieranie i mrużenie, widoczny ból, zaczerwienienie i wydzielina z oka.
Leczenie łagodnego stadium wrzodów opiera się na wyleczeniu wrzodu. Weterynarz może również przepisać antybiotyk w postaci maści lub kropli i środka na ból. Niektóre wrzody mogą wymagać operacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *