Kiedy kota można zabrać od matki? Podpowiadamy

Koty mogą stać się doskonałymi towarzyszami codzienności. Chociaż te pupile wymagają odpowiedniej opieki, zdecydowanie warto podjąć wyzwanie. Chcesz spróbować i zastanawiasz się, kiedy kota można zabrać od matki? Odpowiedź na to pytanie, a także kilka innych znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Kiedy kota można zabrać od matki?Podpowiadamy

Czas spędzony z mamą jest bardzo ważny. Jeśli chodzi o koty, odpowiedni moment na odłączenie to od 8 do 12 tygodnia życia. Warto pamiętać, że wcześniejsza rozłąka nie jest dla małego kota korzystna. Mama jest mu bowiem bardzo potrzebna przez pierwsze tygodnie życia. Tak jak ludzie uczą się funkcjonowania i zachowań od swoich rodziców, tak samo koty zdobywają taką wiedzę dzięki obserwacji zachowania matki. Kociaki uczą się także, w jaki sposób porozumiewać się z innymi właśnie od matki. Interakcje z rodzeństwem również są im bardzo potrzebne. Warto więc pamiętać, aby nie odłączać kociaka zbyt wcześnie. Jakie mogą być konsekwencje, gdy kociak zostanie zabrany od matki zbyt szybko? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

Skutki zbyt szybkiego odłączenia kota od matki

Z racji tego, że kontakt z matką w pierwszych tygodniach życia kota jest bardzo ważny, zbyt wczesne odłączenie może powodować szereg trudności. Przede wszystkim takie wydarzenie jest dla kociaka prawdziwą traumą. W takich sytuacjach dla małego kota to opiekun staje się matką, co wcale nie jest sytuacją pełną zalet. Koty, które traktują w ten sposób człowieka, nie będą chciały się z nim rozstawać, co jest problematyczne zarówno dla zwierzaka jak i dla jego opiekuna. Kot zbyt wcześnie zabrany od matki może być agresywny, przejawiać zachowania obsesyjno-kompulsywne. Zwierzę może być również nadwrażliwe.

Odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne

Rozłączenie kociaka z matką to zawsze trudny moment. Aby przebiegł jak najłagodniej, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Warto bawić się z kociakiem, głaskać i przyzwyczajać do swojej obecności. Warto także zabrać do nowego domu coś, co będzie pachniało kocią mamą, aby zapewnić małemu kotu poczucie bezpieczeństwa. Należy również zadbać o odpowiednio dobraną karmę, która będzie wspierać prawidłowy rozwój kota.

Zakończenie

Zabranie kota od matki to zawsze trudny czas dla kociaka. Warto pamiętać, że nie można tego robić przed 8 tygodniem życia. Przebywanie przy matce jest dla małego kota bardzo ważne, uczy go zabawy, prawidłowego funkcjonowania, kontaktów z innymi. Przed zabraniem kota do nowego domu, warto spędzić z nim chwilę czasu i przyzwyczajać go do swojego towarzystwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *