Czy koty faktycznie jedzą mleko, czyli co jedzą koty domowe?

Na pytanie : Co jedzą koty domowe? niby jest wiele odpowiedzi. W końcu są to zwierzęta mięsożerne, które lubią popijać dania mlekiem i od czasu do czasu lubią zjeść rybkę, ich ukochany przysmak. Cóż, jak się okazuje nie jest to takie proste, a popkultura zakorzeniła w nas wiele fałszywych twierdzeń.
Oto co naprawdę jedzą koty domowe.

Co jedzą koty domowe

Mięso
Koty są mięsożercami. Przez stulecia polowały na myszy i szczury, a niekiedy nawet i jadły ptaki. Jednak od lat koty są domowymi pupilami, które są karmione najczęściej odpowiednimi karmami. Ale czasami kęs prawdziwego mięsa, może być lepszy od całej miski innej, sztucznej karmy.

Ryby
Jak to jest z tymi rybami? W kreskówkach, czy ogólnie pojętej popkulturze koty zajadają się rybami, a nawet czają się na akwariowe złote rybki. Prawda za to jest taka, że kot zje rybę w ostateczności, kiedy już naprawdę nic innego nie ma do jedzenia.
Przesąd o kotach jedzących ryby powstał na morzu. Koty zabierano by łowiły szczury z pokładu. Jednak kiedy szczurów brakowało, a kot był głodny jadł ryby jako ostateczność.
Czy kot może więc jeść rybę? Może, ale raczej nie surową.

Oliwki
Ta pozycja może zaskoczyć, ale takie są fakty. Oliwki, przez swój zapach są bardzo atrakcyjne dla kota. Na szczęście zawierają potrzebne dla kota składniki jak oleje i kwasy tłuszczowe, więc zapach nie niesie za sobą przykrych konsekwencji. Wręcz przeciwnie. 2-3 zielone oliwki dla kota bardzo dobrze mu zrobią.

Nabiał
Klasyczne połączenie – kot i mleko. Jednak mało kto wie, że bardziej niż mleko, koty kochają ser. Jest świetnym źródłem wapnia i białka. Trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie rodzaje serów są dla kotów dobre. Najlepsze to twaróg, szwajcarski, cheddar i gouda. Nie wolno zaś podawać zwierzęciu miękkich, nie dojrzewających serów jak camembert, bo ma za dużo laktozy, której koty z czasem nie trawią.
Z półki nabiałowej dla kota możemy również wziąć jajka. To dobre źródło białka, ale nie na surowo. Surowe jajka to potencjalne zakażenie wirusami salmonelli.

Banany, brzoskwinie i jagody
Może być to dziwne, ale kociaki przepadają za słodkimi owocami typu banan, brzoskwinia czy jagoda. Są zdrowe, bogate w witaminy i minerały. Podawane w małych ilościach są świetnym sposobem na urozmaicenie diety kota.
Oczywiście banany i brzoskwinie powinny być obrane – dodatkowo z brzoskwini powinna być wyciągnięta pestka. Jagody zaś można podawać mrożone, jako przekąskę w letnie upały.

Jak widać dieta kota domowego może być naprawdę bardzo mocno urozmaicona. I też nie zawsze wygląda tak, jak myślimy – przykład z rybami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *