Jaki kot i dlaczego wart jest 500 tysięcy złotych?

Koty to jedne z najstarszych zwierząt udomowionych przez człowieka. Już w Starożytnym Egipcie były one członkami królewskich dworów. Nad Nilem koty uważane były za stworzenia święta, ucieleśnienie bogini Bastet.
Dzisiaj koty są jednymi z popularniejszych zwierząt domowych. I choć nie są już utożsamiane z bogami, to dalej dla właścicieli są prawdziwymi skarbami. Zwłaszcza jeśli ktoś ma dość gotówki na utrzymanie najdroższego kota świata.

Dlaczego niektóre koty są tak drogie?

Niektóre koty to prawdziwe fortuny. I nie chodzi wcale o dzikie koty, ale o koty domowe, które możemy mieć za pupili. Większość z nich jest pewnym kosztem, jednak nie wygórowanym. Inne zaś koty, w tym najdroższy kot świata, mogą kosztować ponad 100 tysięcy złotych i więcej.
Co sprawia, że niektóre koszty tyle kosztują? Przede wszystkim popularność i dostępność rasy – jeśli rasa jest znana ale mało dostępna jej cena automatycznie idzie do góry.
Wlicza się również miejsce, skąd bierzemy kociaka i z jakimi papierami. Rasowy kot, kupiony z czołowej hodowli z udokumentowanym rodowodem i papierami pozwalającymi na przewóz zwierzęcia poza granice kraju zawsze będzie kosztował więcej, niż kot z mniej prestiżowej hodowli lub bez rodowodu.
W przypadku hodowli bierze się również pod uwagę stopień zgodności kota do standardów. Każda rasa ma bowiem określone typowe cechy. Jeśli kociak “wypełnia kanon” jest wart więcej niż kot odbiegający swoim wyglądem od standardów. Oznacza to bowiem możliwość mieszania się genów i powstania “mieszańca” danych ras.
Oczywistym powodem ceny jest również koszt utrzymania i wyhodowania danej rasy. Niektóre trudniej się rozmnażają lub mają mniej kociąt, przez co mają większą cenę.
Ostatnim powodem wysokich cen jest przeznaczenie. Koty przeznaczone na wystawy czy konkursy będą znacznie droższe od kotów do towarzystwa w domu. Jednak najdroższe będą koty przeznaczone do hodowli, gdyż wiąże się to z dodatkowymi opłatami jak członkostwo w klubie hodowców, czy dokumenty.

Najdroższy kot świata – kot Ashera

Jest to jedyna opatentowana rasa kotów na świecie. Ma jednego właściciela i hodowcę na całym świecie w postaci firmy Lifestyle Pets. Pierwsze osobniki uznane za Ashery pojawiły się w 2006 roku.
Jest to hybrydowa rasa, powstała ze skrzyżowania kotów domowych z serwalami, dziki afrykańskimi kotami. Są podobne do rasy savannach. Mają gęste ale krótkie futro w cętki. Dodatkowo są hipoalergiczne, ale mają skłonność do ucieczek z domu. Osiągają do 150 centymetrów długości i 15 kilogramów wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *