Najlepsze rasy psów dla rodzin z alergiami: Wybór odpowiedniego towarzysza

W ostatnich latach coraz więcej rodzin decyduje się na posiadanie psa, ale u niektórych osób pojawia się problem z alergią na sierść psa. Niemniej jednak, istnieją rasy, które są odpowiednie dla alergików i nie powodują u nich reakcji alergicznej. W artykule przedstawiamy najlepsze rasy psów dla rodzin z alergiami i czego trzeba się pilnie wystrzegać przy wyborze towarzysza.

 1. Czym jest alergia na psa?
  Alergia na psa jest reakcją odpornościową organizmu na białka znajdujące się w ślinie, moczu i łojówce psa oraz jego sierści. Objawy alergii to m.in. kichanie, swędzenie oczu i nosa, pokrzywka oraz astma. Ważne jest, aby zawsze upewnić się, czy u osoby zainteresowanej posiadaniem psa rzeczywiście występuje alergia na sierść owego zwierzęcia.

 2. Jakie rasy psów są najlepsze dla rodzin z alergiami?

 • Bichon Frise: to rasa psa, która jest hipoalergiczna, co oznacza, że ​​nie powoduje alergii u większości ludzi. Są to psy z miękką sierścią, która nie wypada i nie ma tendencji do zatykania się w meblach. Są to psy bardzo przyjacielskie dla dzieci oraz łatwe w szkoleniu.

 • Labradoodle: to rasa, która powstała z krzyżówki labradora i pudla, co daje ciekawy mix dwóch ras. Są to psy hipoalergiczne, ale jak w przypadku każdej rasy, należy upewnić się, czy nie wywołują alergii u konkretnej osoby. Są to psy przyjacielskie, odporne na stres, a także cieszące się popularnością w pracy z dziećmi.

 • Maltipoo: ta rasa powstała z krzyżówki między maltańczykiem a pudlem. Są hipoalergiczne i bardzo przyjacielskie dla dzieci.

 • Terrier włoski szorstkowłosy: to rasa psa, która jest hipoalergiczna, posiada szorstką sierść, ale nie wypada zbyt obficie. Są to bardzo żywiołowe psy, które uwielbiają bawić się z dziećmi oraz potrzebują dużo ruchu.

 1. Czego należy się wystrzegać podczas wyboru psa dla alergików?
 • Psów z długą sierścią: rasy psów z długą sierścią są piękne, ale niestety dla alergików nie są najlepszym wyborem. Sierść tych psów jest bardzo atrakcyjna dla kurzu, roztoczy i innych alergenów.

 • Psów o bardzo twardych włosach: sierść twarda i łyska, jaką posiadają niektóre rasy, może również być problematyczna dla alergików, ponieważ mogą uwalniać alergeny.

 • Psów zmiennokształtnych: chociaż rasy jak husky syberyjski czy samojed wyglądają bardzo efektownie, to ich sierść jest obfita i wymaga regularnego czesania. Aby utrzymać ich futro w dobrym stanie, trzeba spędzać dużo czasu na pielęgnacji.

 1. Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii?
 • Regularne mycie psa: regularne kąpiele psa są bardzo ważne w celu minimalizowania ilości sierści i alergenów. Należy wykorzystywać odpowiednie produkty do pielęgnacji.

 • Częste odkurzanie: trzeba regularnie odkurzać sierść psa, meble oraz dywany, aby usunąć sierść, kurz i roztocza, które mogą powodować alergię.

 • Brak dostępu psa do sypialni: nie pozwól psu spać w sypialni alergika, ponieważ sierść oraz alergeny mogą dostać się do materaca i innych elementów wyposażenia.

 1. Podsumowanie
  Wybór psa dla alergika z pewnością nie jest łatwy, ale wiele ras zwierząt jest hipoalergicznych i nie wywołują u alergików reakcji alergicznej. Warto pamiętać o tym, co należy uwzględnić podczas wyboru psa, a także o tym, co należy zrobić, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. Niezależnie od tego, którą rasę psa wybierzesz, ważne jest, aby dać mu dużo uwagi, miłości i troski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *